H Hapoel Holon του coach Δέδα δεν κατάφερε να αποκλείσει την κάτοχο του τίτλου San Pablo Burgos από την οποία ηττήθηκε με 77-86.Στο πρώτο ημίχρονο οι Ισραηλίτες ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί και κόντραραν τους Ισπανούς οι οποίοι φάνηκαν να μην έχουν σταθερά πατήματα και έτσι οι παίχτες του coach Δέδα πήγαν στα αποδυτήρια με την διαφορά στο +4(39-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες της Hapoel Holon μπήκαν επίσης δυνατά και κατάφεραν να κρατούν μια μικρή διαφορά υπέρ τους της τάξης των 5 πόντων(46-41).Εκεί όμως μίλησε η καρδιά της πρωταθλήτριας(αλλά και η αποβολή του coach Δέδα στο 36′) η οποία έτρεξε ένα σερί της τάξης του 14-2 και μετέτρεψε το 46-41 σε 48-55 και εν τέλει η περίοδος έκλεισε στο +6(54-60).Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Holon αν και έκανε την τελευταία της προσπάθεια για την νίκη  εν τέλει δεν τα κατάφερε και η διαφορά μόνο μεγάλωνε με τους Ισπανούς εν τέλει να κλειδώνουν την θέση τους στην τετράδα της διοργάνωσης και να έχουν την ευκαιρία να υπερασπιστούν τον τίτλο τους.

Στο 36′ ο Στέφανος Δέδας έχασε τη ψυχραιμία έπειτα από μία απόφαση των διαιτητών και αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή. Καθώς αποχωρούσε από το γήπεδο καταφέρθηκε κατά ενός κάμεραμαν και στη συνέχεια έριξε και μία τηλεόραση στο διάδρομο από τα νεύρα του!

Πρωταγωνιστές για τους πρωταγωνιστές ήταν οι Benite, Renfoe και Rivero με 26, 14 και 11 πόντους αντίστοιχα