Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό του Final Four, η Tenerife κατάφερε να επικρατήσει σε ένα μεγάλο παιχνίδι που κράτησε ζωηρό το ενδιαφέρον μέχρι και τα τελευταία του δευτερόλεπτα έναντι της Hapoel Holon με 78-71 και να επισφραγίσει ένα πολύτιμο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής!

Οι Ισπανοί ήταν αυτοί που έμοιαζαν να ελέγχουν την αναμέτρηση ήδη από τα πρώιμα λεπτά της, όταν με σημαντικά επί μέρους σκορ κατόρθωσαν να προηγηθούν τόσο με +8 (5-13) όσο και με +12 (8-20) προς το τέλος της αρχικής περιόδου, έχοντας ως απόλυτο όπλο τους την τρομερή τους ευστοχία από κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ (7-10 δίποντα, 2-4 τρίποντα)!

Μετά από ένα πρώτο μέρος όμως, όπου η Tenerife ήταν η ομάδα που ήταν πάντοτε μπροστά στο σκορ αγγίζοντας ακόμα και τις διψήφιες αποστάσεις (25-37, 33-42 στο 20′), η Hapoel κατόρθωσε να σφίξει την άμυνά της και πνίγοντας τον αντίπαλο με 6-11 δίποντα και 4 λάθη στο 3ο δεκάλεπτο να πλησιάσει μέχρι και το καλάθι (57-59) στο 31ο λεπτό με τρίποντο του Johnson, το οποίο επισφράγισε ένα σύντομο 5-0 σερί και έβαλε… φωτιά στον ημιτελικό.

Από εκεί και πέρα μάλιστα, το ματς συνέχισε να πηγαίνει πόντο-πόντο, με τον Ragland να σκοράρει από κοντά και να διαμορφώνει το 66-68 στο 35′, ενώ λίγο αργότερα ο Menco με δικό του τρίποντα έδωσε το πρώτο προβάδισμα στη βραδιά στην αρμάδα του Ισραήλ (69-68 στο 36′)!
Στο φινάλε όμως, ο Huertas πέτυχε 3 καίριους πόντους μέχρι και το 38′ κάνοντας το 71-74, ενώ ο Wiltjer με 2 εύστοχες βολές επανέφερε την απόσταση στην τάξη του +5 (71-76) ένα λεπτό πριν την εκπνοή. Μέχρι τέλους, η αστοχία των τυπικά γηπεδούχων και η ψυχραιμία των Ισπανών χάρισε στους τελευταίους την ευκαιρία για τον ευρωπαϊκό τίτλο!

Για τους νικητές, ο Huertas τελείωσε αυτό το μεγάλο ντέρμπι με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ μεγάλη ήταν και η εμφάνιση των Shermadini και Guerra στο ζωγραφιστό με 21 κοινούς πόντους αλλά και 12 «σκουπίδια».

Από την άλλη μεριά, ξεχώρισαν κυρίως οι Ragland, Johnson και Menco με 22 (9-12 σουτ), 13 (4-7 σουτ) και 15 (5-12 σουτ)πόντους, αντίστοιχα, αλλά δεν κατάφεραν να αλλάξουν την κατάσταση παρά την τρομερή 4η περίοδο όπου η Hapoel ήταν ασταμάτητη με 4-6 τρίποντα και 4-5 δίποντα μέχρι και το 39’…

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 33-42, 51-59, 71-78

Hapoel (Goodes): McGee 5 (1), Pnini 4 (1), Ragland 22 (2), Smith 4, Zack 4, Daiton 2, Johnson 13 (2), Kyser 2, Menco 15 (4)
Tenerife (Vidorreta): Fitipaldo 8 (2), Salin 6 (1), Sastre 8, Shermadini 14, Wiltjer 8 (2), Doornekamp 8 (2), Guerra 9, Huertas 17, Rodriguez, Todorovic

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.