Πέρασε και από την Γαλλία η ΑΕΚ! Την 3η της νίκη πέτυχε στη Γαλλία και την έδρα της Limoges η Ένωση, η οποία πέτυχε ακόμα ένα διπλό με 69-63 για την 4η στροφή του ομίλου της στο φετινό BCL το βράδυ της Τρίτης (7/3) παραμένοντας σε τροχιά πρόκρισης!

Αν και με κύριο πρωτεργάτη τον Lemar (5 πόντοι – 3 ασίστ μέχρι και το 9′) η ΑΕΚ κατόρθωσε να ξεκινήσει πολύ καλύτερα την αναμέτρηση ξεφεύγοντας ακόμα και με 7-17 στα πρώτα λεπτά και με 14-25 στις απαρχές της 2ης περιόδου, οι Γάλλοι με τον Lang να είναι ασταμάτητος με 8 πόντους στην 1η περίοδο αλλά και με 12 μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους κατάφεραν να ισορροπήσουν άμεσα την κατάσταση μειώνοντας στο καλάθι μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (14-17 στο 10′).

Μάλιστα, εγκλωβίζοντας την Ένωση στο πενιχρό 33% σε 15 σουτ εντός πεδιάς αλλά και τους μόλις 14 πόντους σε 22 κατοχές πέρασαν και μπροστά στον πίνακα του σκορ μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου έστω και με το οριακό 33-31 χάρις σε ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 19-4!

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και μετά την ανάπαυλα, με την ΑΕΚ να ξεπερνάει πολύ γρήγορα την τρομερή έναρξη των γηπεδούχων που προηγήθηκαν ακόμα και με 40-33 στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου παίρνοντας… φωτιά από την περίμετρο με 4-7 τρίποντα και τον Strelnieks σε μεγάλα κέφια. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη με ένα turnaround της τάξης του 0-12 πέρασε μπροστά ακόμα και με 46-51 μέχρι και το 29′ δείχνοντας ικανή για ακόμα ένα μεγάλο διπλό.

Η ελληνική ομάδα συνέχισε σε αυτό το μομέντουμ και στην 4η και καθοριστικότερη όλων περίοδο και μπαίνοντας με φόρα ευστοχώντας στα 3 από τα 5 πρώτα της σουτ ευτύχησε να περάσει μπροστά τόσο με 54-61 στο 33′ όσο και με 54-63 μέχρι και το 36′ -με την Limoges να τα βρίσκει σκούρα με 1-7 σουτ αλλά και 1-6 τρίποντα μέχρι και αυτό το σημείο. Στο τέλος, ακόμα και αν η Limoges μείωσε ακόμα και στο καλάθι (61-63) λίγο πριν τη λήξη, οι Lemar και Strelnieks έδωσαν ξανά τη λύση στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κλείδωσαν τη νίκη με 2/4 βολές του Λετονού στο τέλος!

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-31, 51-54, 63-69

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώμης 4, Γιανκοβιτς 2, Λεμάρ 16 (2), Μίτσελ 2, Ουίλιαμς 6 (2), Γόντικας 4, Μάντσεν 2, Μάιλς 5 (1), Οριόλα 12 (2), Παπαδάκης, Στρέλνιεκς 16 (2), Ξανθόπουλος.

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.