Η Ludwigsburg είχε καλύτερη εικόνα απ’ την αρχή μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και με εξαιρετική ευστοχία πίσω απ’ τη γραμμή των 6μ75 (58.3%, στο 27.3% οι Ισραηλινοί) πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στη Holon (88-68) και κατ’ επέκτασιν την 3η θέση.

H Ludwignsburg μπήκε στο παιχνίδι πιο συγκεντρωμένα απ’ ό,τι η Hapoel και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάρει ένα προβάδισμα στο 3ο λεπτό που το διατήρησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Μάλιστα, αυτό το προβάδισμα σιγά σιγά ανέβηκε και ξεπέρασε τους 10 πόντους (27-16), το οποίο το ξανάριξε σε μονοψήφιο αριθμό ο Ragland με 3/3 εύστοχες βολές (27-19).

Στη 2η περίοδο το θέαμα δεν ήταν τόσο μεγάλο κι αυτό οφειλόταν κυρίως στους Ισραηλινούς που χαμήλωσαν τον ρυθμό. Ξεκινώντας με ένα 6-0 και μειώνοντας στους 2 (27-25), η Ludwigsburg φαινόταν «εγκλωβισμένη» στην άμυνα της Holon, ωστόσο αυτό άλλαξε. Μέσα σε δευτερόλεπτα, το 29-25 μετατράπηκε σε 35-25, αφού 2 τρίποντα από Cotton και Hulls έδωσαν διψήφιο…«αέρα» στους Γερμανούς. Σε εκείνο το σημείο η Hapoel επέλεξε να ξαναρίξει το τέμπο του αγώνα, όμως ακόμη κι έτσι η διαφορά όχι μόνο δεν έπεσε, αλλά ανέβηκε και στους 13 (42-29).

Και η 3η περίοδος κυμάνθηκε στα ίδια πλαίσια. Η Ludwigsburg έχοντας την ψυχολογία στα ύψη ανέβασε τη διαφορά πάνω απ’ τους 20 (52-31) από το τρίτο λεπτό του 2ου ημιχρόνου, με τη Holon να μη μπορεί να κάνει το παιχνίδι της.  Όλο το 3ο δεκάλεπτο «κύλησε» έτσι, με τους Ισραηλινούς να προσπαθούν να μειώσουν κάτω απ’ τους 20, να το καταφέρνουν ορισμένες φορές, αλλά εν τέλει τους τυπικά γηπεδούχους να ξαναστέλνουν τη διαφορά στους 21 (69-48) με τρομερό tomahawk κάρφωμα του Simon στη λήξη του δεκαλέπτου.

Με την 4η περίοδο ποια να είναι τυπικής διαδικασίας, αμφότερες οι ομάδες χαλάρωσαν αρκετά. Η ισραηλινή ομάδα αποδέχθηκε το αποτέλεσμα, ενώ απ’ την άλλη η Ludwi όσο μπορούσε ανέβαζε και τη διαφορά. Η απόσταση των δύο ομάδων έφτασε μέχρι και στους 28 (82-54), με τη Hapoel να την ξαναρίχνει. Τελικά, το παιχνίδι έληξε 88-68, με τους Γερμανούς να κατακτούν την 3η θέση του φετινού BCL και την ομάδα του Holon να τερματίζει .

Διαιτητές: Lanzarini, Proc, Jacobs.

Δεκάλεπτα: 27-16, 42-29, 69-48, 88-68.

LUDWIGSBURG (Patrick): Hulls 15 (4), Simon 27 (3 κλεψίματα), Radebaugh 11 (3 κλεψίματα), Botterman 2, Cotton 13, Patrick Ja. 2, Bartolo 6, Woodard , Baehre, Herzog 5, Patrick Jo. 3, Alkins 4.

HAPOEL HOLON (Goodes): Johnson 8, Ragland 11 (3/3 τρίποντα), Zack 2, Menco 2, Smith 9, McGee 14, Pnini 6, Kyser 4, Bourdillon 12, Fogelman, Mizgav, Tal.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.