Μετά από μια μεγαλοπρεπή νίκη την περασμένη αγωνιστική κόντρα στη Nizhny Novgorod, το Λαύριο δεν τα κατάφερε κόντρα στην ίδια ομάδα στη Ρωσία (74-62) και έπεσε στο 2-2 στον 3ο όμιλο του BCL πληρώνοντας την κακή του 4η περίοδο, όπου σκόραρε 12 μόλις πόντους.

Στην πρώτη περίοδο, αν και το Λαύριο εκκίνησε πολύ καλύτερα ξεφεύγοντας δις με 5 πόντους και μια ακόμα με 4 (10-14) μέχρι και τα μέσα περίπου, η Nizhny κατάφερε με ένα ηχηρό 11-2 σερί να γύρει υπέρ της το μομέντουμ της αναμέτρησης και να ξεφύγει αυτή τώρα με 5 (21-16) εκμεταλλευόμενη την ραγδαία της κυριαρχία στο ζωγραφιστό (7-9 σουτ, +3 ριμπάουντ).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι ήταν φανερά η καλύτερη ομάδας της αρένας, αφού με πρωτεργάτες τους ασταμάτητους Astapkovich, Freimanis, Jovanovic και Strebkov που πέτυχαν 33 κοινούς πόντους, κατόρθωσαν να προηγηθούν ακόμα και με διψήφια διαφορά (33-22), κρατώντας τον ειρμό τους μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου -εγκλωβίζοντας την ελληνική ομάδα στους 11 μόλις πόντους (5-16 σουτ, 1-6 τρίποντα).

H ίδια κατάσταση συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα, όπου η τρομερή προσαρμογή και αποτελεσματικότητα των γηπεδούχων στην περιφερειακή άμυνα μπλόκαρε την αρμάδα του Χρήστου Σερέλη, που κόλλησε στους 10 πόντους μέχρι και το 38′ (1-6 τρίποντα, 1 ασίστ), την ίδια στιγμή που οι αντίπαλοι ήλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό με αργές επιθέσεις και πολλά κυριαρχία στο ζωγραφιστό (5-9 σουτ, 4 επιθετικά ριμπάουντ).
Το Λαύριο όμως έτρεξε ένα απίθανο 2-11 σερί και αντλώντας ενέργεια από την άμυνά του (2 κλεψίματα), μείωσε στους 5 (53-48) με 2/2 βολές του Smith 36” πριν το τέλος της 3ης περιόδου!

Το ματς ήταν ένα αληθινό ροντέο μέχρι και το 35′, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν συνεχόμενα και το Λαύριο να μειώνει 4 διαφορετικές φορές στο καλάθι.
Ωστόσο, έκτοτε, η Nizhny έτρεξε ένα φοβερό 10-2 σερί, ένα διάστημα κατά το οποίο η ελληνική ομάδα έκανε 4 λάθη και πήρε μόλις 2 σουτ (70-60 στο 37′).
Μέχρι τέλους δεν άλλαξε τίποτα το ουσιαστικά, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην πρώτη τους νίκη στο φετινό BCL.

Για τους νικητές, ο Strebkov ήταν σε τρομερή ημέρα αγγίζοντας το triple double με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ 5 παίκτες τους ήταν διψήφιοι.
Από την άλλη μεριά, για το Λαύριο, που έμεινε στο 25% από το τρίποντο και στις 12 ασίστ για 9 λάθη, ξεχώρισαν οι Smith και Κακλαμανάκης με 23 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ ακόμα 19 προσέθεσαν μαζί οι Lewis και Carter αλλά με 8-17 σουτ και 2-7 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 40-31, 53-48, 74-62

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.