Ήταν αποδεκατισμένη και κατάκοπη από την υπερπροσπάθεια που κάνει τελευταία παίζοντας με μισή ομάδα. Ήταν λοιπόν αδύνατο να κάνει πάλι το θαύμα της. Η ΑΕΚ άντεξε μόνο ένα ημίχρονο και δεν κατόρθωσε να αποφύγει την βαριά ήττα (91-73) από την Strasbourg, αλλά παραμένει στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Η ΑΕΚ πήγε έτσι στο 2-1 (οι Γάλλοι πήγαν στο 1-3) και έχασε την διαφορά (77-68) με την οποία είχε κερδίσει στην Αθήνα την Strasbourg, αλλά η Ένωση κρατάει την πρόκριση στους «8» στα χέρια της, καθώς σημερινή η νίκη της Nizhny επί της Turk Telecom ήταν ό,τι πρέπει για την ελληνική ομάδα.

Η ΑΕΚ, που παίζει μεθαύριο 25/3 στην Ρωσία με την Nizhny, θέλει μια νίκη ακόμα για να αγγίξει το εισιτήριο, ενώ αυτό που θέλει πάνω απ’ όλα ακόμα κι αν χάσει τώρα από τους Ρώσους είναι να κερδίσει την Turk Telekom ή αν χάσει να κρατήσει την διαφορά των 9π. (74-65) με τους οποίους νίκησε τους Τούρκους στο ΟΑΚΑ.

Πρόβλημα ο Μαυροειδής στο ζέσταμα

Το ματς ξεκίνησε με νέα ολομέτωπη επίθεση του στοιχειού των τραυματισμών στην ΑΕΚ, κάτι που έδειξε ότι η κακοδαιμονία που κυνηγάει την ομάδα, δεν έχει τελειωμό. Ο Δημήτρης Μαυροειδής υπέσρτη σπαμό στη μέση στην προθέρμανση του ματς με και αποφασίστηκε να δει από τον πάγκο όλο το παιχνίδι.

Η ΑΕΚ είχε πάει με 11 παίκτες στην Γαλλία. Από τους 11 όμως, μόνο οι 9 ήταν ετοιμοπόλεμοι 100%. Ο 10ος ήταν ο Γκίκας, που ήταν στην αποστολή και στο ματς με τον Ηρακλή, αλλά αυτό έγινε απλά για να έχει η ομάδα 10 παίκτες στον πάγκο, καθώς ο κιτρινόμαυρος πλέι μέικερ δεν είναι πανεέτοιμος ακόμα. Ο 11ος ήταν ο Moses ο οποίος είχε υποστεί διάσταση πριν 1 εβδομάδα και δεν ειναι κι αυτός έτοιμος 100%.

Τελικά και ο Moses και ο Γκίκας έπαιξαν απέναντι στους Γάλλους, καθώς δεν γινόταν αλλιώς.

Ο Moses μάλιστα παρά το ότι έπαιζε με… 1 πόδι έκανε τρομερή και συγκινητική προσπάθεια και φλέρταρε το double – double (είχε 15π., 9ριμπ. ενώ είχε ακόμα 2κλεψ., 1κοψ. σε 28΄.06΄΄). Ο Langford ήταν πάντως, ο πρώτος σκόρερ (20π.) της ΑΕΚ, που τα στατιστικά δεν έχουν σημασία σε ένα ματς που ήταν μισή και χωρόις ικμάδα δύναμης, αλλά είχε ως μεγάλο μείον τα λάθη (15) και τις ασίστ (9).

Από την Strasbourg κορυφαίος ήταν ο Colson (18π., 9ριμπ., 1κλεψ., 1κοψ.), ενώ 18 πόντους είχε και ο Jefferson.

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με το… αριστερό το ματς. Είχε θέματα στην άμυνα και η επίθεσή της έδειχνε μπλοκαρισμένη και οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 7-0 στο 1΄.32΄΄ και 13-6 στο 3΄.36΄΄. Η Ένωση δεν πτοήθηκε. Ανέβασε την ένταση στην άμυνά της οι Langford, Χρυσικόπουλος βγήκαν μπροστά στην επίθεση και οι κιτρινόμαυροι πλησίασαν στους 3 πόντους (13-10 στο 4΄.29΄΄ και 15-12 στο 5΄.14΄΄).

Μπλόκαρε η ΑΕΚ, σερί 7-0 οι Γάλλοι

Μετά το 5΄.14΄΄, όμως, η ΑΕΚ έχασε τελείωσε στροφές. Η άμυνά της άρχισε να μπάζει, η έμπνευση (δεν γινόταν κι αλλιώς καθώς η ΑΕΚ είχε… λειψανδρία και έπρεπε να προστατευτούν οι παίκτες και από την κούραση του μαν του μαν και από τα φάουλ) να κλείνει η άμυνα προς τα μέσα δεν έπιασε, καθώς οι Γάλλοι έβαζαν τα σουτ, η κιτρινόμαυρη επίθεση κόλλησε, τα ριμπάουντ χάνονταν και η Strasbourg έτρεξε ένα σερί 7-0 και έστειλε την διαφορά στους 10 πόντους (22-12 στο 6΄.50΄΄).

Οι γηπεδούχοι δεν έκοβαν ταχύτητα και η διαφορά ανέβαινε και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με την γαλλική ομάδα να είναι μπροστά με 13 πόντους (31-18).

Ξύπνησε η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 9-2, αλλά κόλλησε στη συνέχεια

Στην 2η περίοδο η ΑΕΚ ήταν πίσω στο σκορ με 10 πόντους (36-26) στο 12΄.31΄΄ , αλλά εκεί αποφάσισε να πάρει μπροστά. Έπαιξε άμυνα, οι Macon, Langford πήραν τα όπλα τους στην επίθεση, οι Moses, Maciulis τους σιγοντάριζαν και η Ένωση έκανε ένα επιμέρους σκορ 9-2 και πλησίασε στους 3 πόντους (38-35 στο 14΄.49΄΄).

Εκεί η ΑΕΚ κόλλησε. Οι Γάλλοι πίεσαν, έτρεξαν, έβαλαν τα σουτ και έτσι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 12-4 και πήγαν πάλι την διαφορά στο +11 (50-39 στο 17΄.35΄΄), αλλά η Ένωση αντέδρασε και το ημίχρονο έληξε με την διαφορά στους 7 πόντους (52-45).

Πήρε την κατηφόρα η ΑΕΚ

Στην 3η περίοδο η ΑΕΚ πλησίασε στο ξεκίνημα στους 5 πόντους (52-47 στο 20΄.25΄΄), αλλά εκεί κατέρρευσε και η ομάδα πήρε την κατηφόρα. Οι Γάλλοι, έτρεξαν, έβαλαν τα σουτ και έτσι έτρεξαν ένα σερί 11-0 και πήγαν για πρώτη φορά την διαφορά στους 16 πόντους (63-47 στο 24΄.17΄΄ ), δεν σταμάτησαν όμως εκεί και στο 28΄.32΄΄ η Strasbourg πήγε στο +17 (73-56).

Στην 4η περίοδο η κατηφόρα ήταν ακόμα πιο μεγάλη για την Ένωση και η διαφορά ανέβαινε και πήγε και στους 25 πόντους (89-64 στο 35΄.15΄΄).

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 52-45, 73-58, 91-73.

STRASBOURG (Lassi Tuovi): Cavaliere 12 (1τριπ., 5ριμπ.), Jefferson 18 (2), Lansdowne 7 (1), Maille 5 (1τριπ., 4ριμπ.,  5ασ.), Udanoh 2 (5ριμπ.), Bohacik 7 (1), Colson 18 (1τριπ. 9ριμπ., 1κλεψ., 1κοψ.), Morin 12 (8ριμπ., 4ασ., 1κλεψ., 2κοψ), Wainright 10.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 11 (2/4τριπ., 5ριμπ., 1ασ., 4κοψ.), Κατσίβελης, Lojeski 7 (1), Μωραΐτης 4 (1τριπ., 5ριμπ., 2ασ., 2κλεψ.), Moses 15 (3/4βολ., 6/9διπ., 0/1τριπ., 9ριμπ., 1ασ., 2κλεψ., 1κοψ.), Γκίκας, Langford 18 (3/5βολ., 6/11διπ., 1/3τριπ., 3ριμπ., 2ασ.), Maciulis 7 (5ριμπ., 1ασ., 1κλεψ.), Macon 8 (1/6τριπ., 4ριμπ.), Ρογκαβόπουλος 3 (1).