Η προσπάθεια δεν ήταν αρκετή για το Λαύριο στην Ιταλία. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη δεν μπόρεσε να περιορίσει τους Ιταλούς, με συνέπεια να υποστεί βαριά ήττα από την Treviso με 87-72 στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τα play-ins του Basketball Champions League.

Αυτή ήταν η 4η ήττα σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες στο BCL για το Λαύριο, το οποίο χρειάζεται πλέον νίκη στο γήπεδό του την επόμενη εβδομάδα, προκειμένου να μεταφέρει τη σειρά σε τρίτο ματς-τελικό πρόκρισης. Ο νεοφερμένος Corey Sanders (17 πόντοι) και ο Jerry Smith (17 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Λαυρίου στην Ιταλία. Ένα Λαύριο που πάλεψε, αλλά δεν είχε δημιουργία (8 ασίστ / 11 λάθη), δεν σούταρε καλά (44,7%) και δεν έπαιξε ποτέ άμυνα.

Ο Henry Sims (22 πόντοι, 8 ριμπάουντ), ο Tomas Dimsa (19 πόντοι) και ο DeWayne Russell (18 πόντοι, 8 ασίστ) ήταν οι παίκτες που “πλήγωσαν” το Λαύριο και βοήθησαν την Treviso να τελειώσει το ματς με 12/24 τρίποντα και συνολικό ποσοστό 52,5%, κάνοντας το 4-0 εντός έδρας στη διοργάνωση. Παράλληλα, βοήθησαν την ομάδα τους να ελέγξει το ματς μετά το 1ο δεκάλεπτο.

Το Λαύριο δέχτηκε τους πρώτους πέντε πόντους της αναμέτρησης, στη συνέχεια όμως απάντησε με σερί 0-9 (5-9 στο 4’) και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 8’ (14-18). Η Treviso έκλεισε όμως την 1η περίοδο με επιμέρους σκορ 9-2 και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα. Στο 2ο και στο 3ο δεκάλεπτο διατήρησε τη διαφορά μεταξύ των 5-11 πόντων και στην 4η έκανε το καθοριστικό ξέσπασμα, ένα σερί 9-0 που μετέτρεψε το 70-61 σε 79-61 στο 36’. Η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στο +20 για την ιταλική ομάδα στο 38’ (85-65).

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 44-36, 63-57, 87-72

Treviso (Menetti): Akele 2, Bortolani 10 (2), Chillo 4, Faggian, Imbro 8 (1), Casarin, Dimsa 19 (5/6 τρίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Jones 4, Russell 18 (3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ασίστ), Sims 22 (8/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/7 βολές, 8 ριμπάουντ).

Λαύριο (Σερέλης): Φιλοξενίδης, Μουράτος 12, Πιλάβιος, Σπρίντζιος, Βουλγαρόπουλος, Aminu 2, Γερομιχαλός 2, Κακλαμανάκης 10 (8 ριμπάουντ), Sanders 17 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Smith 17 (3/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 λάθη), Williams 12 (4/8 τρίποντα).