Στα μέσα Μαρτίου η ΑΕΚ έμοιαζε να πηγαίνει… καβάλα στο άλογο προς τους “8” του Basketball Champions League. Δύο εβδομάδες αργότερα συνέβη αυτό που τότε έμοιαζε αδιανόητο: έμεινε μαθηματικά εκτός οκτάδας!

Η Ένωση ηττήθηκε στην Τουρκία από την Turk Telekom με 78-66, έχασε τη διαφορά του 1ου αγώνα (+9) και σε συνδυασμό με τη νίκη της Strasbourg στη Ρωσία επί της (αδιάφορης) Nizhny, υλοποιήθηκε το απευκταίο σενάριο. Έμπλεξε σε τριπλή ισοβαθμία με την Turk Telekom και τη Strasbourg και από τη στιγμή που μειονεκτεί σε οποιαδήποτε ισοβαθμία, μένει εκτός οκτάδας ακόμα κι αν νικήσει τη Nizhny την επόμενη εβδομάδα!

Το παιχνίδι στην Τουρκία έμοιαζε με την κορύφωση ενός δράματος για την ΑΕΚ, η οποία πλήρωσε ακριβά τα χαμένα ριμπάουντ (η Turk Telekom μάζεψε 15 παραπάνω συνολικά και 16 επιθετικά!), σούταρε άσχημα (5/17 τρίποντα, 19/41 δίποντα) και μπήκε από πολύ νωρίς σε ρόλο… κυνηγού.

Ο Moses Kingsley (18 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος παίκτης για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, εντούτοις πήρε πάνω του το πιο κρίσιμο σουτ, ένα βεβιασμένο τρίποντο 15’’ πριν από τη λήξη -και το έχασε. Ο Daryl Macon πέτυχε και τους 12 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και κράτησε για πολλή ώρα την ΑΕΚ στο παιχνίδι, αλλά με τον Keith Langford να αποβάλλεται στο 37’ με 5ο φάουλ και τους Lojeski, Moreira ανήμπορους να βοηθήσουν, οι επιθετικές λύσεις έμοιαζαν πολύ περιορισμένες.

ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ Ο WILTJER

Στον αντίποδα, η Turk Telekom είχε την ευτυχία να διαθέτει έναν καταπληκτικό Kyle Wiltjer, ο οποίος πέτυχε 15 από τους 24 πόντους του στο 2ο ημίχρονο (με άψογα στατιστικά) και είχε παράλληλα σαφώς μεγαλύτερη βοήθεια από τους συμπαίκτες του, καθώς πέντε εξ αυτών συνέδραμαν 9 ή 10 πόντους.

Ένας από αυτούς ήταν και ο Nick Johnson. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε μόνο 2/10 σουτ, ωστόσο έβαλε τέσσερις κρίσιμες ελεύθερες βολές στο τελευταίο λεπτό και βοήθησε την τουρκική ομάδα να πάρει αυτό που άξιζε περισσότερο στο συγκεκριμένο ματς.

Η Turk Telekom ήταν άλλωστε η ομάδα που είχε το προβάδισμα για 30’55’’ στην Άγκυρα. Ήταν αυτή που ξέφυγε πρώτη στο σκορ (29-20 στο 14’) και αυτή που είχε μεγαλύτερη συνέπεια και διάρκεια στο παιχνίδι της. Ακόμα και στο σημείο που η ΑΕΚ προηγήθηκε με 39-40 στο 22’ για πρώτη φορά μετά το 9ο λεπτό, δεν κράτησε για πολύ το προβάδισμα.

Στα επόμενα έξι λεπτά οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” ένα επιμέρους 15-4 και για πρώτη φορά δημιούργησαν μία διψήφια διαφορά (54-44 στο 28’), που άλλαξε και το status quo της αναμέτρησης. Από εκεί και πέρα η διαφορά του 1ου αγώνα (74-65) μπήκε αναπόδραστα στην εξίσωση. Ειδικά από τη στιγμή που η Turk Telekom διατηρούσε σταθερά ένα προβάδισμα 6-10 πόντων μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου.

ΟΛΑ ΚΡΙΘΗΚΑΝ ΣΕ ΔΥΟ ΑΣΤΟΧΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ

Η τουρκική ομάδα ξέφυγε με τη μέγιστη διαφορά στο 37’ (70-55), αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε, την έριξε στους εννέα με 58,9’’ να απομένουν και λίγο αργότερα στους οκτώ (74-66), με γκολ-φάουλ του Kingsley στα 48,4’’. Ένα φάουλ όμως στον Johnson, έστειλε τον Αμερικανό στις βολές και εκεί δεν λάθεψε, κάνοντας το σκορ 76-66, με 28,6’’ να απομένουν.

Η ΑΕΚ χρειαζόταν οπωσδήποτε καλάθι, αλλά το τρίποντο του Kingsley δεν βρήκε στόχο, ο Johnson πρόσθεσε άλλες δύο βολές στα 12’’ (78-66) και ο Maciulis δεν βρήκε στόχο από τη γωνία στην επόμενη κατοχή.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-36, 55-46, 78-66

TURK TELEKOM (Goren): Foster 9 (2), Geyik 9 (12 ριμπάουντ), Gulaslan 2 (8 ριμπάουντ), Johnson 10 (4 κλεψίματα), Korkmaz 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Dekker 5, O’Bryant III 9 (2), Wiltjer 24 (7/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Langford 11 (3/10 σουτ), Maciulis 8 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Macon 12 (1), Μωραΐτης 3 (1), Kingsley 18 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 6, Γιάνκοβιτς, Κατσίβελης 2, Lojeski, Μαυροειδής 2, Moreira 4 (6 ριμπάουντ), Ζήσης (0/4 σουτ).