Για την 1η αγωνιστική των 16 του Basketball Champions League η ΑΕΚ υποτάχθηκε στην Unicaja Malaga δεχόμενη 29 πόντους στήν 4η περίοδο χάνοντας 88 – 66. Στο 0-1 η ΑΕΚ, στο 1-0 η Unicaja Malaga.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να βρίσκουν σκορ και την Unicaja Malaga να προηγείται 5 πόντους (14-9, 17-12) ενώ η 1η περίοδος έκλεισε στο +9 για την ομάδα της Ισπανίας 29-20.

Για την Uniacaja Malaga πρώτος σκόρερ στην 1η περίοδο ήταν ο David Kravish με 9 πόντους (4/5 σουτ), 2 rebound και 1 assist ενώ για την ΑΕΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Isaiah Miles με 9 πόντους (2/3 σουτ, 3/3 βολές) και 2 rebound.

Στην 2η περίοδο η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και με ένα σερί 2-9 μείωσε στους 2 πόντους   (31-29,  5:00 πριν το τέλος της περιόδου) ενώ αμέσως μετά ισοφάρισε 31-31. Η Malaga ανέκτησε ξανά το προβάδισμα 37-33 και 40 -35. Η περίοδος τελείωσε με την AEK να χάνει για 5 πόντους 44-39.

Πρώτος σκόρερ του ημιχρόνου ήταν ο παίκτης της ΑΕΚ,  Isaiah Miles με 13 πόντους (3/4 σουτ, 5/5 βολές) και 2 rebounds. Από την Malaga πρώτος σκόρερ  ήταν ο Kendrick Perry με 12 πόντους (4/6 σουτ, 2/3 βολές) και 4 assists.

Στην 3η περίοδο η ΑΕΚ μείωσε στον 1 πόντο (48-47, 51-50) με την Ενωση να παίρνει κεφάλι στο σκορ 51-52 αλλά η περίοδος να κλείνει στο 59 -54 υπέρ της Unicaja  Malaga.

Και στην 4η περίοδο η διαφορά των 5 πόντων παρέμεινε για την Unicaja Malaga (63 – 58) ενώ σταδιακά με ένα 6-0 ανέβασε τη διαφορά στους 11 πόντους 69-58 5:34 πριν το τέλος του παιχνιδιού. Σταδιακα η Malaga ανέβαζε τη διαφορά στους 16 πόντους (76 -60), στους 19 πόντους (83-64), αλλά καί στους 22 πόντους  πού ήταν το τελικό σκόρ τού παιχνιδιού.

Πρώτοι σκόρερ για την Malaga ήταν ο David Kravish αλλά και ο Kendrick Perry με 22 πόντους έκαστος.

Για την ΑΕΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Akil Mitchell με 18 πόντους (8/14 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 3/2 βολές) και 13 rebounds κάνοντας double-double.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Κρέγιτς, Γιλμάζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-20,  44-39, 59-54, 88-66

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 2η αγωνιστική της φάσης των 16 η Μάλαγα θα παίξει στη Γαλλία απέναντι στη Λιμόζ (31/01, 21:30), ενώ η ΑΕΚ θα ταξιδέψει στην Τουρκία για να αντιμετωπίσει τη Γαλατασαράι του Πιστιόλη (31/01, 19:00).