EuroCup: Το πανόραμα της 8ης αγωνιστικής (17/11)

Τα αποτελέσματα (17/11), οι βαθμολογίες και το υπόλοιπο πρόγραμμα (18/11) της 8ης αγωνιστικής του EuroCup
EuroCup: Το πανόραμα της 8ης αγωνιστικής (17/11)

Η Partizan νίκησε την Unics Kazan του Δημήτρη Πρίφτη 89-86 στο μεγάλο ματς της 8ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο του EuroCup. Παράλληλα δημιούργησε μάλιστα και νέο ρεκόρ ομάδας για εύστοχα τρίποντα στη διοργάνωση με τα 16 που πέτυχε (σε 29 προσπάθειες), με τον Marcus Paige να βάζει τα 8 εξ αυτών!

Η έκπληξη της ημέρας, πάντως, σημειώθηκε στη Badalona, όπου η Bahcesehir όχι μόνο υποχρέωσε την Joventut στην πρώτη ήττα της στη διοργάνωση με 77-87, αλλά σημείωσε και την πρώτη δική της έπειτα από 7 ήττες σε ισάριθμους αγώνες! Ο Jamal Jones πέτυχε 34 πόντους με 13/16 σουτ για την τουρκική ομάδα, ενώ o Ferran Bassas (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ) ήταν ο κορυφαίος της Badalona, που έπαιξε πάντως χωρίς τους Tomic, Ribas, Dimitrijevic, τους τρεις πρώτους σκόρερ της.

Στο μοναδικό ματς που έγινε για τον 2ο όμιλο, η Boulogne νίκησε την Ulm 72-65 και έφτασε αισίως τις 5 σερί νίκες στο EuroCup.

Τέλος, στον 3ο όμιλο η Monaco απέδρασε με το "διπλό" επί της Antwerp από το Βέλγιο με 67-75 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την είσοδο στο Top 16, έχοντας κορυφαίο τον Marcos Knight (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΗΣ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Α’ Όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Partizan - UNICS Kazan 89-86
Bourg - Venezia αναβλήθηκε
Joventut Badalona - Bahcesehir 77-87

Η βαθμολογία:

1. Badalona 5-1 (511-478) 11
2. Unics Kazan 4-3 (588-568) 11
3. Partizan 3-3 (494-502) 9
4. Bahcesehir 1-7 (627-665) 9
5. JL Bourg 3-1 (344-319) 7
6. Venezia 2-3 (401-433) 7

H επόμενη αγωνιστική:

Venezia - Badalona (8/12, 21:30)
Unics Kazan - Bourg (9/12, 18:00)
Partizan - Bahcesehir (9/12, 21:30)

Β’ Όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Boulogne - Ulm 72-65
Buducnost - Unicaja Malaga (18/11, 20:00)
Brescia - Mornar Bar (18/11, 21:30)

Η βαθμολογία:

1. Unicaja Malaga 5-2 (612-572) 12
2. Boulogne 5-2 (572-545) 12
3. Ulm 3-5 (619-606) 11
4. Mornar Bar 3-4 (540-572) 10
5. Buducnost 3-2 (418-399) 8
6. Brescia 1-5 (446-513) 7

H επόμενη αγωνιστική:

Ulm - Buducnost (8/12, 21:00)
Mornar - Boulogne (9/12, 20:00)
Brescia - Unicaja Malaga (9/12, 21:45)

Γ’ Όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Antwerp - Monaco 67-75
Virtus Bologna - Andorra αναβλήθηκε
Lokomotiv Kuban - Lietkabelis (18/11, 18:30)

Η βαθμολογία:

1. Virtus Bologna 6-0 (521-450) 12
2. Lokomotiv Kuban 5-2 (634-549) 12
3. Monaco 4-2 (492-446) 10
4. MoraBanc Andorra 2-3 (350-366) 7
5. Antwerp Giants 0-7 (506-620) 7
6. Lietkabelis 1-4 (340-412) 6

H επόμενη αγωνιστική:

Monaco – Virtus Bologna (20:00)
Andorra – Lokomotiv Kuban (21:00)
Antwerp - Lietkabelis (21:00)

Δ’ Όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Προμηθέας – Bursaspor αναβλήθηκε
Trento - Nanterre (18/11, 21:00)
Gran Canaria - Cedevita Olimpija (18/11, 22:00)

Η βαθμολογία:

1. Trento 6-1 (542-484) 13
2. Gran Canaria 5-2 (585-551) 12
3. Cedevita Olimpija 4-2 (487-440) 10
4. Nanterre 2-4 (452-478) 8
5. Promitheas Patras 2-4 (470-507) 8
6. Bursaspor 0-6 (494-570) 6

H επόμενη αγωνιστική:

Cedevita - Trento (8/12, 19:00)
Nanterre - Προμηθέας (8/12, 21:00)
Gran Canaria - Bursaspor (8/12, 22:00)

Tags:

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο