Trace N Chase (top)

EuroLeague: Το πανόραμα της 28ης αγωνιστικής (5/3)

Έσπασε το «καταραμένο» σερί ο Ολυμπιακός, ιστορία έγραψε ο Marcus Eriksson στη Ρωσία. Η Fenerbahce και η Armani σημείωσαν τις νίκες της βραδιάς, ενώ η Barcelona πήρε το ισπανικό ντέρμπι.

Το μεγαλύτερο σερί ηττών στην ιστορία του Ολυμπιακού σταμάτησε στον αριθμό “7”. Έπειτα από επτά χαμένα παιχνίδια στη σειρά οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να χαμογελάσουν ξανά, καθώς νίκησαν σχετικά εύκολα τον Ερυθρό Αστέρα 94-79 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της EuroLeague. Αντιθέτως, ο Ερυθρός Αστέρας συμπλήρωσε 8 συνεχόμενες ήττες στη διοργάνωση.

Η Armani είχε το προβάδισμα για 40 λεπτά στο Κάουνας και υποχρέωσε τη Zalgiris στην 1η εντός έδρας ήττα (64-69) έπειτα από 7 συνεχόμενες νίκες εκεί μέσα. Με την 3η νίκη της στα τελευταία 4 παιχνίδια η ιταλική ομάδα ανέβηκε πάλι στην 3η θέση της κατάταξης. Η Zalgiris, από την άλλη, ηττήθηκε για 3η φορά στα τελευταία 4 ματς και δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο την πρώτη οκτάδα.

Ο Nando De Colo έδειξε πάλι την κλάση του στη Λιόν, όπου έβαλε το μεγάλο σουτ 13,7’’ πριν από τη λήξη και η Fenerbahce απέδρασε με τη νίκη επί της Villeurbanne (86-90), τη 12η στους τελευταίους 13 αγώνες για την τουρκική ομάδα. Αυτή ήταν η 2η σερί ήττα ύστερα από 6 σερί νίκες για τη Villeurbanne...

Το ισπανικό ντέρμπι της ημέρας είχε μάλλον αλλόκοτη εξέλιξη. Η Barcelona πέταξε στα σκουπίδια διαφορά 21 πόντων (25-4 στο 10'), εντούτοις βρήκε τον τρόπο να καταβάλει τη Baskonia με 71-57 και να αποσπαστεί περισσότερο στην κορυφή της κατάταξης. Παράλληλα, έδωσε τέλος στο μεγαλύτερο φετινό νικηφόρο σερί της Baskonia (5-0).

Στη Ρωσία η ALBA στηρίχτηκε στον ασταμάτητο Marcus Eriksson, ανέτρεψε διαφορά 10 πόντων στο 2ο ημίχρονο και νίκησε την Khimki 100-81, σπάζοντας έτσι ένα σερί 3 εκτός έδρας ηττών. Παράλληλα, η γερμανική ομάδα απέφυγε τον μαθηματικό αποκλεισμό από τα Playoffs και υποχρέωσε τη Khimki στη 18η ήττα στα τελευταία 19 παιχνίδια.

ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΡΕΚΟΡ

Ο Marcus Eriksson ισοφάρισε το ρεκόρ εύστοχων τρίποντων σε έναν αγώνα (10), το οποίο μοιράζεται ακόμα με τους Shane Larkin και Andrew Goudelock. Ο Σουηδός γκαρντ/φόργουορντ πέτυχε τα μισά τρίποντα (5) στα τελευταία 5,5 λεπτά, έχοντας στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα 17 πόντους και 6/6 σουτ.

ΟΙ "ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ" ΤΗΣ ΒΡΑΔΙΑΣ

* Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος στο ΣΕΦ με αντίπαλο τον Ερυθρό Αστέρα, τον οποίον έχει νικήσει και τις 4 φορές που τον έχει υποδεχτεί. Συνολικά έχει 7-2 κόντρα στη σερβική ομάδα στην EuroLeague.

* Η Fenerbahce δεν έχει ηττηθεί ποτέ επί γαλλικού εδάφους από τη Villeurbanne. Το ρεκόρ της τουρκικής ομάδας είναι πλέον 4-0 στη Γαλλία και 6-1 συνολικά. Η μοναδική νίκη της Villeurbanne σημειώθηκε στις 9/12/2009.

* Η Armani σημείωσε την 2η νίκη της σε 7 αγώνες με τη Zalgiris στο Κάουνας και την πρώτη μετά τις 31/3/2017. Μέχρι σήμερα ο γηπεδούχος μετρούσε 6 συνεχόμενες νίκες στο συγκεκριμένο ζευγάρι.

ΣΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΛΙΣΤΕΣ ΤΗΣ EUROLEAGUE

* Ο Nando De Colo ανέβηκε στην 3η θέση του ιστορικού πίνακα των σκόρερ, φτάνοντας τους 3.425 πόντους. Ο Γάλλος γκαρντ έριξε στην 4η θέση τον Γιώργο Πρίντεζη (3.416). Παράλληλα, ξεπέρασε στη 15η θέση του πίνακα των εύστοχων τρίποντων (328) τον Marcus Brown (327) και ανέβηκε και στην 11η θέση των κλεψιμάτων με 242. Ο Victor Khriapa είναι πλέον 12ος με 241.

* Ο Γιώργος Πρίντεζης έμεινε μόνος πρώτος στον πίνακα με τα περισσότερα εύστοχα δίποντα, ανεβάζοντας το σύνολο του στα 1.139. Ο “Πριντ” έριξε στη 2η θέση τον Ante Tomic (1.137).

* Ο Kyle Hines έφτασε τα 250 κοψίματα στην καριέρα του και ξεπέρασε στη 2η θέση του ιστορικού πίνακα τον Fran Vazquez (249).

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

* Το 75% που είχε ο Ολυμπιακός στα δίποντα (27/36) κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα ισοδυναμεί με την καλύτερη φετινή επίδοση των “ερυθρόλευκων” και τη 2η στην ιστορία τους στην EuroLeague. Παράλληλα, ο Ολυμπιακός έκανε φετινό ρεκόρ ομάδας σε ασίστ (24) και υπέπεσε σε λιγότερα από 10 λάθη (8) μόλις για 2η φορά φέτος.

* Η Baskonia έκανε αρνητικά ρεκόρ ομάδας με τους 4 πόντους που πέτυχε και τους 21 πόντους διαφορά με τους οποίους έχασε το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα με την Barcelona.

* Η ALBA νίκησε τη Khimki 100-81, δηλαδή σχεδόν με το ίδιο σκορ που είχε κερδίσει και το ματς του πρώτου γύρου (100-80). Στο ίδιο ματς η γερμανική ομάδα δημιούργησε ρεκόρ ομάδας σε ασίστ (31), index rating (134) και ισοφάρισε το αντίστοιχο σε εύστοχα τρίποντα (17).

* Ο Jordan Mickey είχε 23 πόντους, 9/9 δίποντα, 1/1 δίποντο, 2/2 βολές μέχρι το 24ο λεπτό της αναμέτρησης Khimki - ALBA.

* Ο William Howard επέκτεινε το σερί του στις 25 εύστοχες ελεύθερες βολές.

Διαβάστε εδώ το πανόραμα των αγώνων της Παρασκευής (4/3)

18. Khimki** 3-24 2113-2444

- Εκκρεμούν 4 αγώνες: Zenit - Παναθηναϊκός (6η αγωνιστική, δεν έχει οριστεί), Maccabi - Anadolu Efes (23η αγωνιστική, 16/3, 19:30), Maccabi - Khimki (24η αγωνιστική, 6/4, 19:30), CSKA - Παναθηναϊκός (25η αγωνιστική, δεν έχει οριστεί).

* Οι ομάδες που έχουν εξασφαλίσει μαθηματικά θέση στα playoffs.
** Οι ομάδες που έχουν τεθεί μαθηματικά εκτός playoffs.