Ο τίτλος του MVP πρέπει να… διαιρεθεί δια του τρία στην Ελληνική… Αγία Τριάδα του Προμηθέα. Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν πληθωρικός με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ ενώ σπουδαία δουλειά έκαναν οι Μαυροκεφαλίδης και Μάντζαρης. Ο πρώην ψηλός του Ιωνικόυ Νίκαιας σκόραρε 15 πόντους και μάζεψε 7 ριμπαόυντ ενώ ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Βαγγέλης Μάντζαρης πέτυχε 10 πόντους, μοίρασε 6 ασίστ και κατέβασε 6 “σκουπίδια”.

Από την άλλη πλευρά για το σύνολο του Εσποζίτο, ο Τομάσο Λακουιντάνα έκανε το καλύτερο του φετινό ματς σκοράροντας 16 πόντους με τον Κένεθ Χόρτον να ακολουθεί με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ. Όμως οι δύο τους δεν είχαν την απαραίτητη βοήθεια για να φύγει η Μπρέσια από την Πάτρα με το “διπλό”.

Ο Αγώνας

Πολύ ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα δέκα λεπτά με καμία από τις δύο ομάδες να μην καταφέρνει να κρατήσει το προβάδισμα για περισσότερο από 1 λεπτό. Οι άμυνες άρχισαν πολύ δυνατά ενώ δεν μπορεί να ειπωθεί το ίδιο και για τις δύο επιθέσεις με αποτέλεσμα στο 10′ να βρεθούμε σε απόλυτη ισορροπία στους 16 πόντους.

Σε συνδυασμό με την καλή του άμυνα ο Προμηθέας βρήκε κάποιες λύσεις από Αγραβάνη και Μάντζαρη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με αποτέλεσμα να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης. Λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε τους 9 πόντους με τρίποντο του Κρις Μπαμπ, 29-20, αλλά οι Λακουιντάνα (γκολ φάουλ) και Χόρτον (αλλεπάλληλα καλάθια) μείωσαν την διαφορά στους τρεις. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 35-32 σε ένα ματς για πολύ… γερά νεύρα που δεν έλειπαν οι αψιμαχίες.

Η διακοπή έκανε μάλλον καλό στην ομάδα του Μάκη Γιατρά η οποία έφτασε στο +10, 46-36, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να παίρνει… μπρος. Αμέσως μετά ένα σουτ του Λάνγκστον Χολ από τα 6,75 έγραψε το 49-36 με το +13 να είναι η μεγαλύτερη τιμή διαφοράς στο παιχνίδι. Ο Τομάσο Λακουιντάνα όμως δεν το έβαλε κάτω και φτάνοντας τους 16 πόντους μείωσε σε 57-51 το οποίο ήταν και το σκορ μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο του αγώνα οι Πατρινοί έπαιξαν άμυνα που “έσπαγε κόκαλα”! Δεν απειλήθηκαν ποτέ, καθώς οι Ιταλοί έβαλαν μόλις πέντε πόντους σε 10 αγωνιστικά λεπτά, και δεν χρειάστηκαν ούτε την καλή τους επίθεση για να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα, καλύπτοντας και την διαφορά του 63-57 της εκτός έδρας αναμέτρησης. Στα τελευταία 04:48 με ένα 6-0 σερί το 61-56 μετατράπηκε στο τελικό 67-56 δείγμα της καταπληκτικής αμυντικής λειτουργίας τους Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 35-32, 57-51, 67-56

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Χολ 11 (2), Μπαμπ 5 (1), Αγραβάνης 10 (2), Μαυροκεφαλίδης 15, Κασελάκης 4 (1), Μάντζαρης 10, Κατσίβελης 8, Φίλερ, Τζόουνς 4

Μπρέσια (Εσπόζιτο): Ζερίνι, Γουόρνερ 4, Τράις 4 (1), Αμπάς 4, Κέιν 2, Λακουιντάνα 16 (2), Λάνσντοουν 4, Χόρτον 15 (1), Μος 5, Σακέτι 2