Η Ελευθερία Μοσχάτου ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, με συνέπεια να φτάσει σε μία σπουδαία επικράτηση επί της Cluj (47-62) και να αγκαλιάσει την πρόκριση στους όμιλους του EuroCup. Για την ακρίβεια η ελληνική ομάδα καλείται να χάσει με διαφορά μικρότερη των 15 πόντων στην έδρας της την επόμενη εβδομάδα.

Οι δύο “μονομάχοι” έδωσαν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα και ήταν αρκετά νευρικοί στην επίθεση, με συνέπεια το πρώτο δεκάλεπτο να είναι ισορροπημένο και να ολοκληρώνεται στην απόλυτη ισορροπία (11-11). Στην συνέχεια το συγκρότημα της Χατζηδάκη ανέβασε στροφές στην επίθεση και εξακολουθούσε να είναι το ίδιο συγκεντρωμένη στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στην ανάπαυλα στο +9 (22-31). Oι Ρουμάνες έβγαλαν φυσιολογικά αντίδραση κι έγιναν αρκετά απειλητικές, ωστόσο η Ελευθερία διατήρησε την ψυχραιμία της και πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” πέντε πόντων (44-49). Μάλιστα οι “κυανόλευκες” ξέφυγαν με δέκα πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έτσι κλείδωσαν την νίκη και παράλληλα πήραν μία καλή απόσταση ενόψει του επαναληπτικού στην Αθήνα.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 22-31, 44-49, 47-62