Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά παρά τα σημαντικά προβαδίσματα του πρώτου μέρους, ο Προμηθέας Πατρών λύγισε και την Hamburg στην Πάτρα με 81-77 για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου του EuroCup και ανέβηκε στο 3-1 περνώντας στην κορυφή έστω και προσωρινά!

Αν και εκκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση, όταν με απόλυτους πρωταγωνιστές τους Conditt και Young που μέτρησαν τους 24 από τους πρώτους τους 32 πόντους κατάφερε να βρεθεί μπροστά στον πίνακα του σκορ και με 21-15 στο 10ο λεπτό όσο και με 32-26 στο 14′ όσο και με 45-36 στο 19′, ο Προμηθέας τα έκανε όλα λάθος στο δεύτερο ημίχρονο.

Έτσι, πέφτοντας από το 46% ευστοχίας εντός πεδιάς του πρώτου μέρους στο 30% μέχρι και το 34′ αλλά και από τους 45 πόντους σε 47 κατοχές (0.96 πόντοι ανά κατοχή) του ημιχρόνου στους 20 πόντους σε 33 κατοχές (0.6 πόντοι ανά κατοχή) μέχρι και το 35′, οι Αχαιοί έδωσαν τη δυνατότητα στους Γερμανούς να επιστρέψουν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης και με ένα τεράστιο επί μέρους σκορ της τάξης του 2-10 να μειώσουν ακόμα και στον πόντο (61-60) στο τέλος της 3ης περιόδου…

Μάλιστα, κρατώντας την ελληνική ομάδα μόλις στο 1-13 σουτ εντός πεδιάς (έγινε 2-15 στη συνέχεια) μέχρι και το 36ο λεπτό, οι Γερμανοί κατάφεραν να περάσουν ακόμα και μπροστά στο σκορ πριν ο Convitt από κοντά φέρει και πάλι τους Πατρινούς μπροστά με 67-66. Στη συνέχεια, ήταν ο Νίκος Γκίκας αυτός που πήρε από το χέρι τον Προμηθέα, με τον έμπειρο γκαρντ να μη μπορεί να βρει καλύτερο σημείο για να σκοράρει για πρώτη φορά απόψε από το σημείο του 38′ όταν και με πέντε σερί πόντους έφερε μπροστά τους Αχαιούς με 72-71 -με τον Conditt να σκοράρει και πάλι ένα περίπου λεπτό αργότερα για το 74-73 με 55” στο ρολόι!

Το ματς έγινε ντέρμπι των βολών αργότερα, με τον Childs από πλευράς Αμβούργου να αστοχεί στη μια από τις δύο δικές του και στη συνέχεια, με 38” στο ρολόι, τον Young από την άλλη να κερδίζει φάουλ για 3 βολές. Ο Αμερικανός ευστόχησε και στις 3 απόπειρές του και φτάνοντας τους 22 πόντους απόψε έφερε μπροστά τον Προμηθέα για έκτη φορά στην 4η περίοδο (77-74)! Στη συνέχεια και μετά το κλέψιμο του Τσαϊρέλη ο Dangubic έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και με ένα εύκολο καλάθι καθάρισε το ματς κάνοντας το 79-74!

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 45-36, 61-60, 81-77

Προμηθέας (Γιατράς): Κάουαν 6, Ντάνγκουμπιτς 4, Γιανγκ 23 (1), Κόντιτ 22, Πλωττάς, Τσαϊρέλης, Μουράτος 1, Γκίκας 5 (1), Κακλαμανάκης 2, Σίμπσον 10 (2), Τανούλης, Κουλμπόκα 8 (2).

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.