ΟΑ Χανίων-Δάφνη Αγ. Δημητρίου 63-59

Νίκη στις λεπτομέριες για την ομάδα των Χανίων. Σε ένα κλειστό παιχνίδι που κυριαρχούσαν οι επαφές, η ομάδα της Κρήτης διατηρούσε το προβάδισμα καθ’όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο με αντεπίθεση της Δάφνης το ματς έγινε ντέρμπι στο τέλος. Akl και Johnson με τέσσερις κρίσιμους πόντους έδωσαν την πολυπόθητη νίκη για τις Κρητικές. Πρώτη σκόρερ ήταν η Johnson με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε η Wells με 19.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Πρωτέας Βούλας-ΠΑΟΚ 74-55

Αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Πρωτέας Βούλας με αντεπίθεση διαρκείας από τη δεύτερη περίοδο και μετά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΠΑΟΚ ο οποίος βρέθηκε σε φαινομενικά κακή επιθετικά μέρα. Για ακόμη ένα παιχνίδι διακρίθηκε η Gilday η οποία σταμάτησε στους 24 πόντους ενώ από πλευράς ΠΑΟΚ διασώθηκε η Καρλάφτη με 22.

Ελευθερία Μοσχάτου-Νίκη Λευκάδας 75-54

Κοιτάει ψηλά η Ελευθερία Μοσχάτου μετά από αυτή τη νίκη. Οι γηπεδούχες άνοιξαν την ψαλίδα στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς με ένα εντυπωσιακό 18-3 πήραν διψήφιες διαφορές τις οποίες διατήρησαν ως το τέλος. Μεγάλο παιχνίδι έκανε η Calloway με 25 πόντους ενώ από πλευράς Νίκης που δεν άντεξαν, ξεχώρισε η Heard με 16.

Εσπερίδες Καλλιθέας-Εύνικος 84-61

Νίκη-ανάσα για τις Εσπερίδες οι οποίες βρέθηκαν σε μεγάλο επιθετικά απόγευμα και επικράτησαν άνετα απέναντι στον Εύνικο. Οι γηπεδούχες φόρτσαραν στο τρίτο κυρίως δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 24-16 και κατάφεραν να διατηρήσουν τα κεκτημένα τους μέχρι και το τέλος. Εντυπωσιακή η Higgins η οποία σταμάτησε στους 32 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ. Από την ομάδα του Εύνικου η Jones έκανε ότι μπορούσε έχοντας 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Παναθηναικός-ΠΑΣ Γιάννινα 68-47

Ακόμη ένα παιχνίδι που οι Πράσινες επιβεβαιώνουν τη πολύ καλή αγωνιστική τους κατάσταση. Αυτή τη φορά απέναντι στα Γιάννενα. Οι γηπεδούχες δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασαν σε μια άνετη νίκη. Η Carter είχε γεμάτη στατιστική με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων διασώθηκε η Ewodo με 16. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΠΑΣ αγώνιστηκε με εννέα παίκτριες.

Παναθλητικός-Ολυμπιακός 57-87

Ένα ακόμη εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε σχετικά εύκολο του Παναθλητικού. Οι Ερυθρόλευκες δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα σε κανένα σημείο του αγώνα διατηρώντας το αήττητο στο πρωτάθλημα. Φοβερό παιχνίδι έκανε η Williams με 28 πόντους και 15 ριμπάουντ ενώ από πλευράς Παναθλητικού που παλεύει για τη παραμονή ξεχώρισε η Aina με 19.