Η ΑΕΚ επέστρεψε από το -10 των μέσων της 3ης περιόδου κόντρα στην Λούντβισμπουργκ,  με πρωταγωνιστές στο τέλος τους Ραντλ και Χολ και γενικότερα (και) τον Κουζμίνσκας λύγισε τους Γερμανούς στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με 84-79 και άνοιξε λογαριασμό στο φετινό BCL.

Με τους Κουζμίνσκας (9 πόντοι, 3 ριμπάουντ) και Τίλμαν (8 πόντοι) να δίνουν λύσεις στα της επίθεσης, η Ένωση παρά την κυριαρχία των Γερμανών στο ζωγραφιστό (+7 ριμπάουντ, 12 επιθετικά σε 25 χαμένα σουτ) κατάφερε αν και κυνηγούσε στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του πρώτου μέρους να μπει μπροστά στα αποδυτήρια με έναν πόντο (44-43).

Σιγά σιγά άρχισε να τραβάει κουπί και ο ΜάκΛεμορ με 13 πόντους σε 16 λεπτά παρουσίας, με την ομάδα του Πλάθα να επιστρέφει μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα από το -10 (44-54) του 27′ σε 55-56 στο 28′ σε πρώτο χρόνο, ενώ λίγο αργότερα θα περνούσε και μπροστά στον πίνακα του σκορ (61-59).

Οι Γερμανοί εκκίνησαν ωστόσο την 4η και τελευταία περίοδο με 5-9 σουτ έναντι στα 2 λάθη σε έξι κατοχές της ΑΕΚ και πήραν αέρα 8 πόντων (64-72) μέχρι και το 34′). Ο Κουζμίνσκας όμως λίγο αργότερα με ένα επιθετικό ριμπάουντ θα μείωνε από κοντά για το 68-73, με τον Τίλμαν από κοντά λίγο αργότερα να κατεβάζει τη διαφορά και στο καλάθι (72-75 στο 27′).

Το ματς θα γινόταν ακόμα περισσότερο ντέρμπι στη συνέχεια όταν με την ώθηση της άμυνας η Ένωση θα μείωνε ακόμα και στον πόντο πριν ο Γκρέιβς από κοντά ωστόσο δώσει προβάδισμα τριών πόντων στην Λούντβισμπουργκ (76-79) ένα λεπτό ακριβώς πριν την εκπνοή… Ο Ραντλ είχε την απάντηση από πλευράς γηπεδούχων για το 79-79 με ένα γκολ φάουλ, ενώ στη συνέχεια 38” πριν το τέλος, σέρβιρε στον Χολ το 81-79 καθαρίζοντας το ματς για την ελληνική ομάδα!

Τα Δεκάλεπτα: 24-25, 44-43, 61-61, 84-79

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.