Η ΑΕΚ κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και με οδηγό την εξαιρετική της επιθετική λειτουργία κατάφερε να επικρατήσει με επιβλητικό τρόπο επί της Sassari (110-79). Ουσιαστικά, οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν το 5-0 και κλείδωσαν την πρώτη θέση στον όμιλο και την απευθείας πρόκριση στους “16”, την ώρα που οι Ιταλοί υποχώρησαν στο 1-4 και θα παίξουν την ευρωπαϊκή τους συνέχεια στην τελευταία αγωνιστική. Από την πλευρά των νικητών έκανε την διαφορά ο Kuzminskas με 21 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ, ενώ στην αντίπερα όχθη πάλεψε ο Tyree με 20.

Oι γηπεδούχοι πέταγαν φωτιές στην επίθεση από το πρώτο λεπτό του αγώνα και με αυτόν τον τρόπο πήρε πολύ γρήγορα πλεονέκτημα έξι πόντων (11-5). το οποίο το διεύρυναν ακόμη περισσότερο στην συνέχεια μετά από τρίποντο του McRae (19-10). Οι Ιταλοί δεν μπόρεσαν να περιορίσουν σε κανένα βαθμό τα επιθετικά ατού του συγκροτήματος του Plaza και με αυτόν τον τρόπο η “Ένωση” έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (31-18). Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στην συνέχεια, με τους “κιτρινόμαυρους” να ελέγχουν πλήρως την αναμέτρηση και να προηγούνται ακόμη και με 19 πόντους (38-19), ενώ λίγο αργότερα έφτασαν ακόμη και στο +23 (51-28). Τελικά, η ελληνική ομάδα οδηγήθηκε στην ανάπαυλα στο +20 (55-35), βάζοντας με αυτόν τον τρόπο τις βάσεις για την νίκη.

Το σύνολο του Puchi προσπάθησε να παρουσιάσει ένα πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο σε σχέση με αυτό του πρώτου μέρους και μείωσε στους 14 (56-42), εντούτοις η ΑΕΚ πάτησε και πάλι το πόδι στο γκάζι και ανέκτησε το +19 (66-47). Οι γηπεδούχοι ψαλίδισαν πλήρως τις ελπίδες των φιλοξενούμενων, με συνέπεια να παραμείνουν τα αναμφισβήτητα αφεντικά του αγώνα και να πάνε στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” 22 πόντων (81-59). Αν και είχαν κριθεί τα πάντα, η “Ένωση” δεν έκοβε με τίποτα ταχύτητα και μάλιστα “έσπασε το φράγμα” των 100 πόντων (101-74) τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα, ενώ η διαφορά ολοένα και έπαιρνε αυξητικές τάσεις (107-74).

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 55-35, 81-59