Δεν θα σταματήσει στη φάση των ομίλων του φετινού BCL το ευρωπαϊκό ταξίδι της ΑΕΚ, με την Ένωση να λυγίζει χάρις σε ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο την Szczecin στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με 86-64 το βράδυ της Τετάρτης (22/11), έκανε το 4/4 στον όμιλό της στη διοργάνωση και είναι μίνιμουμ 3η -κάτι που τη στέλνει σίγουρα στα πρώτα νοκ άουτ του θεσμού. Μια νίκη μάλιστα στις δύο τελευταίες αγωνιστικές κόντρα στις σαφώς πιο ισχυρές από τη σημερινή της αντίπαλο Σάσαρι (5/12) και Λούντβισμπουργκ εντός και εκτός έδρας, αντίστοιχα, θα τη θέσει και μαθηματικά στην 1η θέση.

Αν και εκκίνησε αρκετά άστοχα την αναμέτρηση… σπάζοντάς τα με 36% εντός πεδιάς και 11% σε 9 τρίποντα μέχρι και το 15′, η ΑΕΚ με εξαίρεση δύο συνεχόμενες περιπτώσεις στις απαρχές της 1ης περιόδου δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο πρώτο αγωνιστικό τέταρτο της βραδιάς πίσω από τα 6 επιθετικά της ριμπάουντ σε 14 χαμένα σουτ αλλά και τους 15 κοινούς πόντους (4-6 δίποντα, 7-8 βολές) από Καμπεντζέλε και Τίλμαν.

Λίγο αργότερα βάζοντας και τους Ραντλ (8 πόντοι, 2-3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και ΜακΡέι (5 πόντοι, 4 ασίστ) στην εξίσωση η ομάδα του Πλάθα θα ξέφευγε για πρώτη φορά με διψήφια τιμή στην απόστασή της (36-26 στο 20′) κλείνοντας το πρώτο μέρος με επί μέρους σκορ της τάξης του 10-2.

Μάλιστα, έχοντας πάρει μεγάλη ώθηση από το πώς έκλεισε αυτό το πρώτο μέρος, η ΑΕΚ θα καθάρισε σύντομα το ματς στο δεύτερο ημίχρονο όταν ούσα τρομερή στην αντίπαλη ρακέτα με 6-9 δίποντα και 4 κερδισμένα φάουλ για βολές (7-8 βολές) στην 3η περίοδο και εκκινώντας με ένα ηχηρό 10-0 σερί το τέταρτο δεκάλεπτο (23-1 το επί μέρους σκορ από τα μέσα της 3ης περιόδου) θα έφτανε πολύ άνετα και απλά στην τρίτη φετινή ευρωπαϊκή της επιτυχία.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την Ένωση, που δέχθηκε το πρώτο της καλάθι από το 25′ στο 34′ (!), ήταν οι… συνήθεις ύποπτοι Κουζμίνσκας (14 πόντοι, 3 ριμπάουντ), Καμπεντζέλε (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ), ΜακΡέι (12 πόντοι, 8 ασίστ), Τίλμαν (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Ραντλ (10 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Τα Δεκάλεπτα: 17-16, 36-26, 61-48, 86-64