Πατώντας στο γκάζι λίγα λεπτά πριν τη λήξη, η Αίγυπτος επικράτησε της Ιορδανίας και ξεκίνησε με το δεξί τους αγώνες κατάταξης. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Αmin με 20 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διασώθηκε ο Bzai με 18.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με την Αίγυπτο να πατάει καλύερα στο παρκέ και με τον Marei πρωταγωνιστή να προηγείται με 22-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι Ιορδανοί αντέδρασαν και με ηγέτη για μια ακόμη φορά τον Jefferson δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν από το σκορ (40-36, 20′).

Η τρίτη περίοδος κύλησες με παρόμοιο τρόπο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε σχετική ισορροπία. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι χτυπούσαν με τον Duverioglou και έτσι το ματς πέντε λεπτά πριν τη λήξη ήταν στα ίσια (66-66). Ο Amin όμως έδωσε εκ νέου σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του 2,5 λεπτά πριν τη λήξη (73-66). Οι Αιγύπτιοι ήταν ψύχραιμοι μέχρι και το τέλος και διατήρησαν το μικρό αυτό προβάδισμα το οποίο λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη διαμορφώθηκε σε 85-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 40-36, 59-56, 85-69.