Θρύλος και στο Βερολίνο. Ο Ολυμπιακός ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην ΑΛΜΠΑ, ανέτρεψε τη διαφορά 11 πόντων της 2ης περιόδου και με επί μέρους σκορ της τάξης του 8-27 στην 3η περίοδο έφτασε στο τελικό 94-67 και στην 9η νίκη του σε σύνολο 17 αγώνων στη φετινή Ευρωλίγκα με το πέρας του πρώτου γύρου της σεζόν.

Μπορεί να επέτρεψε 43 πόντους σε 38 κατοχές στα δικά του μετόπισθεν στο πρώτο ημίχρονο, μπορεί να δέχθηκε 9 τρίποντα με 56% ευστοχία σε αυτό το διάστημα, μπορεί να άργησε να μπει στο πνεύμα του αγώνα και με ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 16-5 να βρέθηκε ακόμα και με 11 πόντους πίσω στον πίνακα του σκορ αλλά στα τελευταία πέντε περίπου λεπτά του πρώτου μισού ο Ολυμπιακός ήταν… Ολυμπιακός.

Βάζοντας στην εξίσωση την γνωστή άμυνά του από ατσάλι (5 Μπλοκ και 2 κλεψίματα συνολικά, 2-8 δίποντα στην 2η περίοδο η ΑΛΜΠΑ) ο Ολυμπιακός θα έβρισκε στη σειρά μεγάλα και εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο. Στη συνέχεια δε και έχοντας βρει ψυχολογία με τεράστιας σημασίας τρίποντα από τους Λαρεντζάκη και Ουίλιαμς Γκος θα έκλεινε το πρώτο 20λεπτο από το -11 στο -3 (43-40) βρίσκοντας σε αυτό το διάστημα 15 πόντους ενώ στο πρώτο αγωνιστικό τέταρτο μόλις 23.

Ό,τι έκαναν οι Γερμανοί στο πρώτο μέρος δεν έδειχνε πως θα επαναλαμβανόταν και μετά την ανάπαυλα. Οι ερυθρόλευκοι βάζοντας στην εξίσωση αφενός τους Πίτερς (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Φαλ (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ) και αφετέρου την αλυγιστη άμυνά τους (8 πόντοι σε 21 κατοχές η ΑΛΜΠΑ στην 3η περίοδο – 2-14 σουτ, 2-7 τρίποντα, 6 λάθη) έκαναν… πάρτι στο Βερολίνο και με επί μέρους σκορ 8-27 (9-13 σουτ, 3-5 τρίποντα, 9 ασίστ σε 9  καλάθια ο Ολυμπιακός), έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 14 πόντους κλείνοντας το εν λόγω δεκάλεπτο με 6-17 σερί καθαρίζοντας από νωρίς ένα ματς που δεν άρχισε καθόλου καλά για τους ίδιους στο πρώτο ημίχρονο. Με την έναρξη της 4ης περιόδου δε, ο Λαρεντζάκης με το δεύτερο τρίποντο στη βραδιά θα έστελνε την απόσταση των δύο ομάδων στους 19 πόντους (51-70), ενώ αυτή θα καθόταν και στους 20 με ένα αντίστοιχο σουτ του αρχηγού Παπανικολάου.

Τα Δεκάλεπτα: 25-19, 43-40, 51-67, 67-94

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.