Λύγισε στο τέλος ο δίχως Τολιόπουλο Άρης από την Κλουζ Ναπόκα με 59-61 στο Αλεξάνδρειο για την 5η αγωνιστική του φετινού EuroCup και μετά από δύο σερί νίκες κόντρα σε Τουρκ Τέλεκομ και Σλασκ Βρότσλαβ έπεσε στο 2-3 και οριακά εντός της πρώτης εξάδας της κατάταξης του ομίλου του στη διοργάνωση.

Ακόμα και χωρίς τον Τολιόπουλο παρόντα, που την τελευταία στιγμή έμεινε εκτός αγώνα, ο Άρης ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο ματς και βρίσκοντας από νωρίς το χέρι του με 3-6 τρίποντα αλλά και 6-11 δίποντα, ξέφυγε από νωρίς ακόμα και με 12 πόντους.

Με τους Στιπάνοβιτς (9 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Πάτρικ (7 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) σε μεγάλο φεγγάρι, οι Ρουμάνοι δεν θα αργούσαν να ισορροπήσουν την κατάσταση και σε συνδυασμό με το κόλλημα των γηπεδούχων στο σκοράρισμα (11 πόντους με 13 σουτ, 8 βολές και 22 κατοχές στην 2η περίοδο) ευτύχησαν να μην επιτρέψουν την απόσταση να ξεφύγει περισσότερο από το καλάθι στην 2η περίοδο. Μάλιστα, μέχρι και τις απαρχές του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο άνοιξαν με 3-4 σουτ, είχαν πάρει αέρα στον πίνακα του σκορ με 33-38.

Γκάλινατ (10 πόντοι), Κατσίβελης (8 πόντοι, 3 ασίστ) αλλά και η τριάδα των Χάρελ, Μπάνκστον και Σανόγκο με μεγάλες μάχες στις δύο ρακέτες (18 πόντοι, 13 ριμπάουντ συνολικά) βγήκαν όμως μπροστά για τον Άρη, ο οποίος αν και δε βίωνε το καλύτερο βράδυ του στα της επίθεσης (31% εντός πεδιάς, 25% τρίποντα, 3 λάθη στη 3η περίοδο) μπήκε στην 4η περίοδο πίσω στο σκορ μόλις με 3 πόντους (46-49) κόντρα σε μια ομάδα με περισσότερα ριμπάουντ και αισθητά καλύτερα ποσοστά κοντά στο αντίπαλο καλάθι -με το ματς να πηγαίνει πόντο πόντο μέχρι και τα μέσα του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου (52-53 στο 35′) πριν οι Γκάλινατ και Καρ βάλουν μπροστά τους Θεσσαλονικείς με ένα 5-0 σερί μέχρι το 37′.

25” πριν το τέλος ο Γκουζμάν κέρδισε το φάουλ από τον Μποχωρίδη πάντως και με 2/2 από τη γραμμή των βολών έφερε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 59-60, με τον Γκάλινατ να αποτυγχάνει στην εκπνοή να χαρίσει τη νίκη στην ελληνική αρμάδα…

Τα Δεκάλεπτα: 21-19, 33-32, 46-49, 59-61