Με το Τολιόπουλο να επιβεβαιώνει την τρομερή του φόρμα και να είναι ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του με 22 πόντους, ο Άρης λύγισε στο νήμα την Τουρκ Τέλεκομ με 68-66 στη Θεσσαλονίκη, πέτυχε την πρώτη του νίκη εκτός συνόρων από τις 12 Δεκεμβίου 2017 ((72-80 την Ζιέλονα Γκόρα) και ανέβηκε στο 1-1 στον όμιλό του στο EuroCup.

Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο για τις δύο ομάδες, με τους Σανόγκο (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Τολιόπουλο (9 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) από τη μια μεριά και τους Ουάλας (9 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άνταμς (8 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Σαϊμπίρ (8 πόντοι, 5 ριμπάουντ) από την άλλη να υπογράφουν το 34-38 του ημιχρόνου κατά το οποίο ο Άρης άντεχε παρά τα 6 λιγότερα ριμπάουντ, τα 6 επιθετικά ριμπάουντ σε 18 χαμένα σουτ των Τούρκων αλλά και τα 6-13 τρίποντά τους.

Η μεγάλη μάχη Άρη και Τουρκ συνεχίστηκε φυσικά και στο δεύτερο μέρος, με τις 3 προσπεράσεις στον πίνακα του σκορ αλλά και τις 3 ισοπαλίες μονάχα στην 3η περίοδο να αποδεικνύουν του λόγου το αληθές -με τον Τολιόπουλο από πλευράς Άρη να είναι συγκλονιστικός όντας υπεύθυνος για τους 20 (σε 20 λεπτά) από τους 55 πόντους της ομάδας του μέχρι και το τέλος του εν λόγω δεκαλέπτου (μαζί με 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ αλλά και 4 τρίποντα).

Με τον Καρ να μπαίνει επίσης στην εξίσωση στην 4η περίοδο φτάνοντας τους 13 πόντους πια με 5-10 δίποντα ο Άρης θα περνούσε και μπροστά στον πίνακα του σκορ με 66-63 στο 37′ πριν ισοφάρισει εκ νέου ο ασταμάτητος και άλλοτε ΝΒΑερ Ουάλας σε 66-66. Ο Τολιόπουλος (22 πόντοι) θα έβαζε ξανά μπροστά τους Θεσσαλονικείς βέβαια λίγο αργότερα από τη γραμμή των βολών -σκορ με το οποίοι οι δύο μονομάχοι μπήκαν στο τελευταίο λεπτό.

Μάλιστα, μέχρι τέλους δεν άλλαξε τίποτα με τους Wallace και Adams να είναι από σημαντικοί μοιραίοι για τους Τούρκους και να στερούν με την αστοχία τους τη νίκη στην ομάδα της γειτονικής μας χώρας.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 34-38, 55-53, 68-66

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.