Σε ένα ματς όπου θα μείνει στην ιστορία ως το υπ’ αριθμόν 393 στην καριέρα του ρέκορντμαν πλέον συμμετοχών Κάιλ Χάινς, ο Ολυμπιακός προδώθηκε από τις απουσίες και την κάκιστη επιθετικά του εικόνα στο Μιλάνο, έχασε από την Αρμάνι με 65-53 και έπεσε στο 1-2 με την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στην Ευρωλίγκα. Αυτή ήταν παράλληλα η πρώτη νίκη για τους οικοδεσπότες.

Το πρώτο μέρος ήταν ένα παιχνίδι με πάρα πολύ χαμηλό τέμπο (36 κατοχές η Αρμάνι, 40 ο Ολυμπιακός) και αρκετά λάθη από τους δύο μονομάχους (8 λάθη η Αρμάνι, 9 ο Ολυμπιακός) -με την αποβολή του Κάναν με δύο τεχνικές ποινές σε οκτώ λεπτά να βάζει δύσκολα στους ερυθρόλευκους, που κόλλησαν δίχως τον Αμερικανό στα 3-9 τρίποντα στο πρώτο 20λεπτο.

Παρ’ όλα αυτά πάντως, με τον Ουόκαπ να κόβει (9 πόντοι, 3 ριμπάουντ σε 15 λεπτά) και τον Μιλουτίνοβ να ράβει (11 πόντοι, 3 ριμπάουντ) οι Πειραιώτες θα έμπαιναν στα αποδυτήρια μπροστά με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (31-32) κόντρα σε έναν αντίπαλο οου τα περίμενε όλα από τους Μίροτις (8 επιθέσεις) και Σιλντς (7 επιθέσεις).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε σχετικά νωθρά στα της επίθεσης στην 3η περίοδο με αποτέλεσμα αφενός να κολλήσει μόλις στους επτά πόντους στα πρώτα 8 λεπτά με 3-8 σουτ αλλά και 3 λάθη και αφετέρου να βρεθεί πίσω στο σκορ τόσο με 40-37 στο 25′ όσο και με 44-39 στο 28′ -αποστάσεις που ωστόσο πρακτικά ήταν πολύ μικρές.

Αν και με δύο καλάθια από τους Λούντζη και Φαλ ο ΟΣΦΠ θα προσπερνούσε στο σκορ στο 31′ με 44-45, η Αρμάνι θα απαντούσε με ένα μεγάλο 9-0 στα επόμενα τέσσερα λεπτά περνώντας ξανά εκείνη μπροστά με τη μεγαλύτερη μέχρι στιγμής διαφορά (53-45) -σε ένα σημείο όπου ο Ολυμπιακός τα έκανε όλα στραβά με 0-6 σουτ…

Το γόρδιο δεσμό θα τον έλυνε στο 37′ ο Πάπας σπάζοντας το σερί αστοχίας των ερυθρόλευκων αλλά μια… βόμβα του Μίροτιτς θα καθάριζε το ματς στην επόμενη φάση.

Τα Δεκάλεπτα: 19-17, 31-32, 44-41, 65-53