Δύσκολο και μακρύ βράδυ στην Πορτογαλία για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος υπέκυψε στον ρυθμό και τις επιθετικές λύσεις της Μπενφίκα (1-0) και λυγίζοντας με 72-94γνώρισε την πρώτη του ήττα στο φετινό BCL πέφτονας στο 1-1 αλλά έχοντας ξεμπερδέψει με τα 2 από τα τρία εκτός έδρας ματς του.

Μπορεί να βρέθηκε μετά από πολύ κακό ξεκίνημα να κυνηγάει από νωρίς στον πίνακα του σκορ, ο ΠΑΟΚ γρήγορα κατάφερε να βρει τα πατήματά του και με πρωταγωνιστές τους Φρίντρικσον (10 πόντοι, 5 ασίστ) και Μαργαρίτη (9 πόντοι) σε πρώτη φάση αλλά και τον Μπελιάσκους (7 πόντοι, 2 ριμπάουντ) λίγο πιο μετά όχι απλά θα ισορροπούσε ξανά στην Πορτογαλία αλλά και θα περνούσε μπροστά στο σκορ σε αρκετές περιπτώσεις στην 2η περίοδο μέχρι και το 38-39 του 20′ με καλάθι του τελευταίου (40-41 ημίχρονο).

Ο Δικέφαλος του Βορρά μπήκε κάκιστα στο ματς με 8-0 σερί του αντιπάλου και επανέλαβε αυτήν του την εικόνα στα πρώτα λεπτά και της 3ης περιόδου, όταν οι Πορτογάλοι έτρεξαν επί μέρους σκορ της τάξης του 11-0 αλλά και του 13-2 με αποτέλεσμα να ξεφύγουν από νωρίς ξανά με διψήφιες αποστάσεις.

Με τους Φρίντρικσον (14 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάρισον (7 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και ΜακΝις (6 πόντοι, 6 ριμπάουντ) ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, αλλά μια ακόμα κακή εκκίνηση σε περίοδο (13-3 στα πρώτα έξι λεπτά της 4ης περιόδου) σε συνδυασμό με το πάρτι των Αλμέιδα και Κάρτερ (50 κοινοί πόντοι) αλλά και τα 6-10 τρίποντα των Πορτογάλων στο δεύτερο μέρος έληξαν το ματς νωρίτερα από το κανονικό…

Τα Δεκάλεπτα: 17-15, 40-41, 68-60, 94-72

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.