Δεν τα κατάφερε ο ΟΑ Χανίων στην πρώτη του φετινή παρουσία στην Ευρώπη, με τον οργανισμό της Κρήτης να λυγίζει πολύ εύκολα από την σαφώς πιο δυνατή Basket 25 Bydgoszcz με 59-85 εντός έδρας και να χρειάζεται πλέον ένα θαύμα εν όψει της ρεβάνς για την προκριματική φάση του EuroCup Women.

Μετά από μια πρώτη αρκετά ανταγωνιστική 1η περίοδο, όπου βρέθηκε πίσω μόλις με 5 πόντους (15-20) στο φινάλε της, οι φιλοξενούμενες βρήκαν τα πατήματά τους από τις απαρχές της 2ης περιόδου και με ένα τεράστιο επί μέρους σκορ της τάξης του 2-18 κατάφεραν να μετατρέψουν το +3 (19-22) σε +19 (21-40) στα μέσα περίπου του εν λόγω δεκαλέπτου, ενώ λίγο αργότερα θα έφταναν ακόμα και στο +21 (25-46) «καθαρίζοντας» φαινομενικά από νωρίς την υπόθεση «νίκη». Μάλιστα, στο 2ο δεκάλεπτο οι Πολωνές πήραν… φωτιά με 10-19 σουτ και 3-7 τρίποντα, την ίδια στιγμή που μοίρασαν 9 τελικές πάσες σε 10 καλάθια.

Μετά την ανάπαυλα μάλιστα, η απόσταση πλησίαζε όλο και πιο απειλητικά το φράγμα των 30 πόντων ήδη από τις απαρχές της 3ης περιόδου, με τα Χανιά να μην καταφέρνουν ποτέ εν ολίγοις να μπουν και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης -έχοντας πλέον ένα τεράστιο βουνό να διανύσουν εν όψει της ρεβάνς της 13ης Οκτωβρίου.

Διαιτητές: Πρπα (Σερβία), Βούγισιτς (Μαυροβούνιο), Βάβροβα (Τσεχία)
ΟΑ Χανίων (Γιαννουλάκης): Γεροστεργίου Μ. 8, Κόνιαλη 8, Λαγωνικάκη, Μανουκάκη 2, Τσιχλάκη 4, Κόλεμαν 17, Φάρου 4, Γεροστεργίου Μ. 6(2), Τζόνσον 10, Κλιματσάκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 27-46, 36-66, 59-85

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.