Σε έναν πολύ σκληρό ημιτελικό, στον οποίο την διαφορά έκαναν οι άμυνες, η Ελευθερία Μοσχάτου ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος και κατάφερε να επικρατήσει επί της πολύ σκληροτράχηλης Νίκης Λευκάδας (56-50) και να προκριθεί στον τελικό Κυπέλλου για δεύτερη διαδοχική. Από την πλευρά της Ελευθερίας κορυφαία ήταν η  Καρακασίδου, ενώ στην αντίπερα όχθη πρώτη σκόρερ ήταν η Carey με 16 πόντους.

Οι παίκτριες του Νανάκου έδειχναν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά του αγώνα και πήραν πλεονέκτημα έξι πόντων (6-12), ωστόσο οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (15-13). Ο χαρακτήρας του κλειστού παιχνιδιού παρέμενε αναλλοίωτος (20-22), με τον οργανισμό του Μοσχάτου να ανεβάζει στροφές, να αποσπάται με έξι πόντους (29-23) και τελικά να οδηγείται στην ανάπαυλα στο +7 (31-24).

Το σκηνικό του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα, διότι το σύνολο του Σίμου παρέμενε στο +7 (39-32), ενώ οι Αθηναίοι πήγαν στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” πέντε πόντων (43-38). Mάλιστα ο οργανισμός των “Επτανήσων” ισορρόπησε ακόμη περισσότερο την κατάσταση και πλησίασε στο καλάθι (44-42), ενώ λίγο αργότερα πέρασε μπροστά (48-50). Η Ελευθερία ανέκτησε τα ηνία του αγώνα με καλάθι της Νάτσκου (51-50), την στιγμή που πήρε μαξιλαράκι τριών πόντων στα 43΄΄ (53-50) ύστερα από δύο βολές της Καρακασίδου. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα οι “κυανόλευκες” έβγαλαν την άμυνα και χάρις στην ευστοχία τους από την γραμμή της φιλανθρωπίας πήραν την νίκη – πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 31-24, 43-38