Η Εθνική μας ομάδα πραγματοποίησε ένα τρομερό δεύτερο δεύτερο ημίχρονο και διατήρησε την ψυχραιμία της στην αντεπίθεση της Ισλανδίας (83-75), με συνέπεια να καταφέρει να φτάσει στην νίκη και να προκριθεί στους οκτώ της διοργάνωσης όπου και θα αντιμετωπίσει είτε την Τουρκία ή το Μαυροβούνιο. Από την πλευρά της Ελλάδος ξεχώρισαν οι Ζούγρης (17 πόντοι, 12 ριμπάουντ), Μπαζίνας (12 πόντοι, επτά ριμπάουντ, πέντε ασίστ), Οικονομόπουλος (18 πόντοι, έξι ριμπάουντ), Μαντζούκας (16 πόντοι, εννιά ριμπάουντ) και Πλώτας (10 πόντοι). Στην αντίπερα όχθη πάλεψαν οι Gurnarsson και Atlasson με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα, αλλά δεν ήταν αρκετοί για αποτρέψουν την ήττα – αποκλεισμό για την ομάδα τους.

Οι Ισλανδοί επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους στο παιχνίδι και πήραν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πλεονέκτημα επτά πόντων (3-10), το οποίο το διατηρούσαν και στα επόμενα λεπτά (9-15). Το συγκρότημα του Παπαδόπουλου ανέβασε στροφές και με καλάθι του κυριάρχου κάτω από τα καλάθια Ζούγρη κατάφερε να προηγηθεί (20-19), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στην απόλυτη ισορροπία (24-24). Το παιχνίδι εξακολουθούσε να είναι ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι, με τους δύο “μονομάχους” να συμβαδίζουν συνεχώς στο σκορ (32-32). Η ομάδα του Sigurdsson με οδηγό την άρτια επιθετική της λειτουργία ευτύχησε να πραγματοποίησε ένα πολύ καλό φίνις στο πρώτο μέρος και να οδηγηθεί στην ανάπαυλα στο +4 (41-45).

Ο Μαντζούκας είχε πάρει για τα καλά φωτιά τόσο από κοντά όσο και από μακριά, ωστόσο η Ισλανδία απαντούσε μονίμως στα καλάθια μας και κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα (46-50). Οι “μπλε” παρέμεναν στην πρωτοπορία του σκορ (49-52), ωστόσο οι Πλώτας και Μπαζίνας μπήκαν με την σειρά τους πολύ δυναμικά στην εξίσωση του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να τρέξει ένα σερί 14-0 και να φτάσει για πρώτη φορά στο +11 (63-52). H “γαλανόλευκη” είχε βάλει για τα καλά στην “μέγγενή” της τους φιλοξενούμενους και με αυτόν τον τρόπο πήγε με “προίκα” εννιά πόντων στην τελική ευθεία του αγώνα.

Η χώρα μας εξακολουθούσε να είναι τρομερή στην επίθεση και ξέφυγε με 15 πόντους (76-61), με τους Ισλανδούς να προσπαθούν να βγάλουν σφυγμό και να “κλείνουν την ψαλίδα” στους έξι  (78-72) στα τρία λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Το σύνολο του Sigurdsson έγινε ακόμη πιο απειλητικό, καθώς μείωσε στους τέσσερις (78-74) και κέρδισε το πέμπτο φάουλ του Μαντζούκα, εντούτοις ο Νάσος Μπαζίνας έδωσε με ένα πολύ ωραίο καλάθι βαθιά ανάσα στην Ελλάδα (80-74). Στα εναπομείναντα 100” το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν πολύ συγκεντρωμένο στα μετόπισθεν κι έτσι έφτασε στην μεγάλη νίκη – πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 41-45, 65-56. 83-75

Δείτε τα στατιστικά εδώ

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 12 (2), Μερμίγκης 4, Οικονομόπουλος 18 (3), Σταυρακόπουλος, Ζούγρης 17 (12ρ.), Καλαϊτζάκης 3 (1), Μαντζούκας 16 (2), Ναυπλιώτης, Νεόφυτος 3 (1), Πλώτας 10