Νέα ήττα για την Εθνική ομάδα των Εφήβων στο φετινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της ηλικιακής τους τάξης, με την Ελλάδα να λυγίζει από το… καυτό Ισραήλ των 49% σε δίποντα και 54% σε τρίποντα στους αγώνες κατάταξης του θεσμού με 77-88 το απόγευμα του Σαββάτου (29/7) -κάτι που σημαίνει πως μένει εκτός πρώτης εξάδας και πεντάδας. Πλέον, επόμενο εμπόδιο η Σλοβενία, με την οποία θα παλέψει αύριο (30/7) για την 7η θέση στη διοργάνωση.

Με τόσες απουσίες που είχε στο ενεργητικό του (Αβδάλας, Καλλιοντζής, Καμπερίδης), το συγκρότημα του Βαγγέλη Ζιάγκου μπήκε αρκετά μουδιασμένο στο παιχνίδι και… σπάζοντάς τα από κάθε μήκος του παρκέ με 1-6 σουτ στα πρώτα τρία λεπτά αλλά και με 7-17 σουτ στην 1η περίοδο με 50% δίποντα και 20% τρίποντα δεν άργησε να βρεθεί πίσω στον πίνακα του σκορ τόσο με 2-5 στο 3′ όσο και με 8-15 στο 5′ και 12-20 στο 7′.

Σαν να μην έφτανε αυτό, το φοβερό επιθετικά Ισραήλ των 5-10 τριπόντων, των 6 ασίστ σε 10 καλάθια αλλά και των τεσσάρων παικτών με τουλάχιστον 5 πόντους έκαστος άγγιξε το φράγμα των 30 πόντων ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο τελικά έκλεισε μπροστά με 28-21.

Η 2η περίοδος ήταν μια σκέτη καταστροφή για τα ελληνικά χρώματα, που δε μπόρεσαν σε κανένα της σημείο να περιορίσουν έστω και λίγο τον… καυτό είναι η αλήθεια αντίπαλο. Έτσι, το Ισραήλ, εκτελώντας πια με 12-18 δίποντα και 10-16 από τη γραμμή του τριπόντου έχοντας τους Mayer, Doron και Michaeli σε φοβερό απόγευμα με 41 κοινούς πόντους (36 η Ελλάδα στο ίδιο διάστημα) στο πρώτο μέρος) άρχισε να ξεφεύγει επικίνδυνα στον πίνακα του σκορ ήδη από τα πρώτα λεπτά του εν λόγω δεκαλέπτου (30-22 στο 11′, 33-22 στο 12′, 40-24 στο 13′).

Η κατάσταση εκτροχιάστηκε λίγο αργότερα, με την Εθνική μας να βρίσκεται πίσω στο σκορ πια τόσο με 46-28 στο 15′ και 50-30 στο 17′ όσο και με 24 πόντους (60-36) στο φινάλε ενός καταστροφικού πρώτου ημιχρόνου…

Η Ελλάδα όμως, ξύπνησε για τα καλά στο δεύτερο μέρος και με πρωταγωνιστές την σούπερ τριάδα των Μαραγκουδάκη, Σαμονούροβ και Χιτικούδη, που βγήκε μπροστά με 40 κοινούς πόντους μέχρι και το 28ο λεπτό, αλλά και τον εξαιρετικά σημαντικό Λιοτόπουλο στην 3η περίοδο κατάφερε όχι απλά να ροκανίσει την απόστασή της από το Ισραήλ αλλά χάρις σε ένα τεράστιο επί μέρους σκορ της τάξης του 3-20 (!) να μειώσει αρχικά σε 63-51 στο 27′ και εν συνεχεία σε 63-56 με δύο ακόμα λεπτά στο ρολόι του τρίτου δεκαλέπτου βάζοντας… φωτιά στο ματς με φόντο την 5άδα!

Κλειδί σε αυτό το μεγάλο σερί δεν ήταν άλλο αφενός από την άμυνα -με τους Εφήβους να κρατούν πολύ χαμηλά τον αντίπαλο και να βρίσκουν την ίδια στιγμή 16 πόντους από δικά του λάθη- και αφετέρου μετατοπίζοντας το παιχνίδι τους για τα καλά στην αντίπαλη ρακέτα, εκεί όπου βρήκαν 34 πόντους (από τους 58) μέχρι και το 29′ -με αποτέλεσμα να επιστρέψουν από το -20 του πρώτου ημιχρόνου μόλις στο -4 (66-62) λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

Παρά το μομέντουμ που είχε στα δικά της χέρια πια όμως, η Εθνική μας δεν κατάφερε να περάσει ποτέ μπροστά, με το Ισραήλ να βρίσκει ξανά τον ρυθμό του και ξεφεύγοντας τόσο με 75-66 στο 34′ όσο και με 82-70 στο 37′ καθάρισε τη μπουγάδα και περιμένει την Τουρκία στη μάχη για την 5η θέση…

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 60-36, 69-62, 88-77

Ελλάδα (Ζιάγκος): Κομνιανίδης 3 (1), Λιοτόπουλος 17 (2 τρ. 12 ρ), Μαραγκουδάκης 15 (1), Σαμοντούροβ 17 (1), Σπρίντζιος 2, Αμπόσι 6, Χιτικούδης 15, Παρασκευόπουλος 2, Βασιλαντωνάκης.

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.