Η Εθνική μας ομάδα επέστρεψε από το -12 στην τέταρτη περίοδο, έστειλε το ματς στην παράταση κι όντας πιο ψύχραιμη στο έξτρα πεντάλεπτο, έκαμψε την αντίσταση του Βελγίου (68-64) στον Μικρό Τελικό και με αυτόν τον τρόπο κατέκτησε την τρίτη θέση του Ευρωμπάσκετ κάτω των 20 και έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μία ούτως ή άλλως υπερβατική πορεία στο συγκεκριμένο τουρνουά. Από την πλευρά της Ελλάδας διακρίθηκαν οι Ζούγρης (16 πόντοι, 12 ριμπάουντ), Μπαζίνας (13 πόντοι, πέντε ριμπάουντ και πέντε ασίστ), Πλώτας (13 πόντοι) και Μαντζούκας (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ). Στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Ridder με 15 πόντους και 12 “σκουπίδια”.

Οι Βέλγοι ήταν αρκετά εύστοχοι από την περίμετρο και παράλληλα αποτελεσματικοί στην άμυνα, με αποτέλεσμα να δυσχεράνουν το έργο της Εθνικής μας και να πάρουν πλεονέκτημα πέντε πόντων (7-12). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέβασε πάντως στροφές και προσπέρασε στο σκορ (16-14), ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +1 (18-17). Το παιχνίδι εξακολουθούσε να είναι ντέρμπι και στα επόμενα λεπτά (26-27), ωστόσο από εκείνο το σημείο κι έπειτα το σύνολο του Ibens άρχιζε να επιβάλει για τα καλά τον ρυθμό του και αποσπάστηκε για πρώτη φορά με επτά πόντους (26-33). Η “γαλανόλευκη” είχε “κολλήσει” επιθετικά και το Βέλγιο το εκμεταλλεύτηκε σε μεγάλο βαθμό, διότι πήρε για πρώτη φορά αέρα 12 πόντων (31-43) και τελικά οδηγήθηκε στην ανάπαυλα στο +10 (33-43).

Οι δύο “μονομάχοι” ήταν αρκετά νευρικοί στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, εντούτοις η Ελλάδα άρχισε να βρίσκει τα πατήματά της και με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο του Καλαϊτζάκη έκλεισε την ψαλίδα στους πέντε πόντους (38-43). Μετά από πέντε λεπτά ανομβρίας οι φιλοξενούμενοι “έσπασαν το ρόδι” κα επωφελήθηκαν από το δικό μας νεκρό διάστημα, ανακτώντας ένα προβάδισμα της τάξης των οκτώ πόντων (38-46). Η δυστοκία της χώρας μας συνεχίστηκε για τα καλά, με το Βέλγιο να ελέγχει τον αγώνα και να πηγαίνει στην τελική ευθεία του αγώνα στο +12 (40-52). O Mπαζίνας πήρε για τα καλά μπροστά και με πέντε διαδοχικούς του πόντους έβαλε την Ελλάδα στην εξίσωση του παιχνιδιού (45-52), με την Εθνική μας μάλιστα να γίνεται ακόμη πιο απειλητική στην συνέχεια και να πλησιάζει στους τρεις (51-54).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν έμεινε μόνο εκεί και με παλικαρίσιο καλάθι του Ζούγρη έφερε το ματς στα ίσα (54-54), με την ισοπαλία να παραμένει και στην συνέχεια (56-56 στα 45”). Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα βγάλαμε μία σπουδαία άμυνα, όμως ο Μερμίγκης αστόχησε στο σουτ νίκης κι έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Ένα μεγάλο τρίποντο του Νάσου Μπαζίνα έβαλε στην πρωτοπορία την χώρα μας (59-56), με το σύνολο του Ibens να φέρνει εκ νέου το ματς στην απόλυτη ισορροπία (61-61). Ο Λευτέρης Μαντζούκας με μία πολύ δύσκολη προσπάθεια διαμόρφωσε το 63-61 στα 100΄΄, με τον Mennes να απαντά με γκολ-φάουλ για το 63-64.  Ο Πλώτας σημείωσε ένα πολύ δύσκολο καλάθι κι έκανε το 65-64 σε μία ιδιαίτερη κρίσιμη καμπή του ματς, την ώρα που ο Οικονομόπουλος με 2/2 βολές έδωσε  μαξιλαράκι ασφαλείας στην χώρα (67-64) στα 20”. Ο Lenegen στην ενδεχομένως πιο σημαντική κατοχή του αγώνα δεν βρήκε στόχο έξω από την γραμμή των 6,75μ, με τον Πλώτα να “καθαρίζει” την νίκη και το βάθρο για την Ελλάδα με 1/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 40-52, 56-56 (κ.δ), 68-64