Οι Charlotte Hornets έκαναν ρεκόρ NBA στην πρώτη περίοδο με 51 πόντους  και ρεκόρ οργανισμού στο ημίχρονο, για να συντρίψουν τους Bucks στο Milwaukee (138-109) και να αναγκάσουν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο σε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της καριέρας του. Στο 25-14 οι Bucks, στο 11-29 οι Hornets.

Milwaukee Bucks – Charlotte Hornets: 109 -138

Oι Hornets (11-29) είναι η χειρότερη ομάδα στο NBA. Ωστόσο όμως αυτό δεν την εμπόδισε να κερδίσει εμφατικά τους Bucks (25-14)  μέσα στο Milwaukee 138-109.  πετυχαίνοντας 2 ιστορικά ρεκόρ για τον οργανισμό.

Το πρώτο ήταν ότι οι 51 πόντοι που έβαλαν οι Hornets μόνο στην 1η περίοδο συνιστούν ισοφάριση του  ρεκόρ του NBA.

Μοιράζονται την 1η θέση μαζί με τους Warriors που τον Ιανουάριο του 2019 είχαν βάλει και αυτοί 51 πόντους στην 1η περίοδο απέναντι στους Nuggets κερδίζοντας μάλιστα 111-142.

Το 2ο ρεκόρ ήταν ότι έβαλαν τους περισσότερους πόντους στο ημίχρονο για το σύλλογο  βάζοντας 84 πόντους.

Για τους Hornet που δεν έπαιξαν χωρίς τους Gordon Hayward και τον  Kelly Oubre Jr.,  πρώτος σκόρερ ήταν ο Terry Rozier με 39 πόντους (9/14 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 3/4 βολές), 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ

Για τους Bucks πρώτος σκόρερ ήταν ο Bobby Portis με 19 πόντους (4/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), 12 rebound και 3 assist.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε το χειρότερο φετινό του παιχνίδι αφού δεν βρήκε ρυθμό στο πρώτο μέρος, επειδή η άμυνα των Bucks  δεν λειτουργούσε με αποτέλεσμα να έχει 2 πόντους στο ημίχρονο ενώ τελείωσε το παιχνίδι μετά από 2 χρόνια το παιχνίδι χωρίς assist.

Συγκεκριμένα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 9 πόντους (2/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα,5/11 βολές), 4 rebound, 3 λάθη, 2 φάουλ, -21 στο +/- και  28.2 USG%

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-51, 60-84,  87-112, 109-138

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Τα ομαδικά στατιστικά των Milwaukee Bucks : 17/36 δίποντα, 20/48 τρίποντα, 15/24 βολές, 54 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Charlotte Hornets : 33/54 δίποντα, 20/48 τρίποντα, 12/19 βολές, 58 ριμπάουντ, 32 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 5 λάθη, 17 φάουλ