Τι και αν βρέθηκε πίσω με 11 πόντως στα μέσα της τέταρτης περιόδου, η Εθνική μας ομάδα Γυναικών κατάφερε να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ με νίκη απέναντι στην Εσθονία. Μεγάλη πρωταγωνίστρια ήταν η Σταμάτη με 17 πόντους ενώ από πλευράς Εσθονών μεγάλη ζημιά έκανε η Bratka με 18. Επόμενο ραντεβού, στα τελικά του Ευρωμπάσκετ το προσεχές Ιούνιο.

Η Εθνική μας ομάδα μπήκε πιο αποφαστικά στην αναμέτρηση καθώς προηγήθηκαν με ένα γρήγορο 5-0. Μάλιστα, οι Ελληνίδες παίκτριες ξεκίνησαν πολύ καλά και στο αμυντικό κομμάτι καθώς οι Εσθονές σκόραραν το πρώτο τους καλάθι στο τέταρτο λεπτό του αγώνα (2-10). Πρωταγωνίστριες σε αυτό το καλό ξεκίνημα ήταν οι Χριστινάκη και Σπανού. Από πλευράς Εσθονίας αρκετές προσπάθειες έπαιρνε η Bratka. Τα λάθη όμως των Ελληνίδων παικτριών έφεραν τη διαφορά στους τρεις (9-12). Η Εθνική μας πίεζε στην άμυνα με την Αλεξανδρή αλλά οι Εσθονές έβρισκαν ελεύθερα τρίποντα (16-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτριες του κόουτς Πρέκκα ξεκίνησαν με ανεπιτυχείς προσπάθειες πίσω από τα 6,75 και οι γηπεδούχες το εκμεταλλεύτηκαν φέρνοντας στα ίσια το ματς (21-21). Η Bratka μάλιστα έβαλε για πρώτη φορά την ομάδα της μπροστά στο σκορ (23-22). Καθώς κυλούσε ο χρόνο οι Ελληνίδες είχαν κολλήσει επιθετικά, οι Εσθονές πίεζαν και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ (34-32).

Στο δεύτερο μέρος, οι Ελληνίδες μπήκαν πιο δυνατά με πρωταγωνίστριες τις Σταμάτη και Σταμολάμπρου αλλά η ομάδα της Εσθονίας εξακολουθούσε να βρίσκει λύσεις από το τρίποντο (41-39). Η Bratka ήταν σε μεγάλη μέρα και οι Διεθνείς μας δεν είχαν βρει αντίδοτο στην αντιμετωπισή της (50-45). Από τη δική μας πλευρά, η Χριστινάκη ηγούταν επιθετικά. Η τέταρτη περίοδο ξεκίνησε με την Bratka να συνεχίζει απτόητη και να δίνει αέρα έντεκα πόντων (58-47). Αμέσως, η Παυλοπούλου έδωσε άνασα για την Εθνική ομάδα ρίχνοντας τη διαφορά στους επτά (58-51). Μάλιστα, με ένα γρήγορο σερί 8-0 οι Ελληνίδες επιστρέφουν στο ματς (59-59). Ενώ η Σταμολάμπρου έδωσε και το προβάδισμα με μεγάλο τρίποντο (59-62). H Koster όμως ξαναέδωσε προβάδισμα για τις γηπεδούχες (65-64). 21” πριν τη λήξη η Σταμάτη με μεγάλο τρίποντο έβαλε μπροστά την Εθνική (65-67). Η Kristel όμως δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο τρίποντο της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 34-32, 53-47, 65-67.