Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Εθνική μας ομάδα ηττήθηκε στο τέλος από το Λουξεμβούργο (62-63), καθότι δέχτηκε ένα πολύ μεγάλο καλάθι από την Etute σε σχεδόν νεκρό χρόνο. Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Κτιστάκη ξεκίνησε με το “αριστερό” το Ευρωμπάσκετ και θέλει την νίκη απέναντι σε Ρουμανία και Αυστρία, έτσι ώστε να ελπίζει στην πρόκριση στους “8” της διοργάνωσης. Από την πλευρά των νικητριών διακρίθηκε το δίδυμο Etute και Hamalainen με 26 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την “γαλανόλευκη” προσπάθησαν οι Στολίγκα και Ζιάκα με 13 πόντους έκαστος.

Οι παίκτριες του Κτιστάκη ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση και όντας αποτελεσματικές τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (20-14). Στην συνέχεια το Λουξεμβούργο ισορρόπησε αρκετά την κατάσταση και οδηγήθηκε στην ανάπαυλα μόλις στο -1 (35-34), ενώ το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στην συνέχεια με την χώρα μας να πηγαίνει στην τελική ευθεία του αγώνα με “βραχεία κεφαλή”  (50-49). Ο χαρακτήρας του ντέρμπι παρέμενε αναλλοίωτος με την Στολίγκα να βάζει την Ελλάδα μπροστά στο σκορ στα 3” με ένα τρομερό τετράποντο της Στολίγκα, ωστόσο η Etute ήταν αυτή που είπε την τελευταία λέξη στο παιχνίδι και έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην χώρα της.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 35-33, 50-49, 62-63