Η Εθνική Νέων έδειξε ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο απέναντι στην Γερμανία, ωστόσο γνώρισε την ήττα από τα “πάντσερ” στην παράταση (72-68). Η ομάδα του Παπαδόπουλου εκκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και πήρε πλεονέκτημα οκτώ πόντων (3-11), ωστόσο στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι (16-17). Το παιχνίδι εξακολουθούσε να είναι ισορροπημένο και στην συνέχεια, με τις άμυνες να παίζουν κυρίαρχο ρόλο και τους δύο “μονομάχους” να οδηγούνται στην ανάπαυλα στην απόλυτη ισορροπία (30-30).

Από την στιγμή που ολοκληρώθηκε η ανάπαυλα τα “πάντσερ” επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό στον αγώνα και πήγαν στην τελική ευθεία του αγώνα στο +8 (49-41), εντούτοις στην τέταρτη περίοδο η Ελλάδα ανέτρεψε το εις βάρος της σκηνικό και έστειλε το ματς στην παράταση (61-61). Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Γερμανοί ήταν πιο ψύχραιμοι κι έφτασαν στην επικράτηση, ενώ από την “Γαλανόλευκη” ξεχώρισε ο Μαντζούκας με 21 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-17, 30-30, 49-41, 61-61 (κ.α.), 72-68

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Καρακώστας 5 (1), Φύτρος 2, Πλώτας 7 (1), Χατζής, Οικονομόπουλος 7, Σταυρακόπουλος 14 (4), Μπουντούρης, Ναυπλιώτης, Μπόλδογλου, Ζούγρης 8, Μαντζούκας 21 (1), Μπαζίνας 4 (1τρ, 9 α.)