Δύο περίπου ημέρες μετά τη δύσκολη νίκη στην Πόλη κόντρα στην Fenerbahce, ο Ολυμπιακός κέρδισε ξανά την τουρκική ομάδα στο ίδιο γήπεδο, αυτή τη φορά πολύ πιο εύκολα (79-93), και έκανε το 4-4 στα φετινά φιλικά του δείγματα γραφής!

Μετά το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου όπου το σκορ ήταν ιδιαίτερα κοντά, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε να αποδεικνύει την τρανή της αγωνιστική υπεροχή κόντρα σε ένα συγκρότημα που αγωνίζεται βέβαια χωρίς τους Έλληνες Δημήτρη Ιτούδη και Νικ Καλάθη.

Έτσι, σταδιακά το -2 (20-22) της 1ης περιόδου έγινε +9 (40-49) στο φινάλε του ημιχρόνου, με τους ερυθρόλευκους μάλιστα να επεκτείνουν το προβάδισμά τους και στους 17 πόντους (46-63) στο 25ο λεπτό χάρις σε μια ραψωδία 2.8 πόντων ανά λεπτό σ’ αυτό το χρονικό διάστημα στην 3η περίοδο -διαφορά που έμεινε, με άλλο σκορ βέβαια (55-72), μέχρι και το τέλος του εν λόγω δεκαλέπτου, με τους νταμπλούχους Ελλάδας να επιβάλλουν την κυριαρχία τους με 50 πόντους από το 10ο μέχρι και το 30ο λεπτό, διάστημα κατά το οποίο επέτρεψαν 19 λιγότερους πόντους (50 έναντι 31)!

Στην 4η περίοδο όχι απλά δεν άλλαξε τίποτα αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να επεκτείνει την απόστασή του τόσο στους 22 πόντους (55-77) όσο και στους 20 (69-89) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, “καθαρίζοντας” με στυλ το ματς στην Τουρκία.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 40-49, 55-72, 79-93