Η Ανγκόλα ήταν η πλήρης κυρίαρχος του παιχνιδιού από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα, με συνέπεια να επικρατήσει επί των Φιλιππίνων (70-80) ,να πετύχουν την παρθενική τους νίκη στην διοργάνωση και να μείνει  ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση. Από την άλλη πλευρά οι οικοδεσπότες δεν κατάφεραν να χαμογελάσουν ούτε στην πιο βατή αναμέτρηση του ομίλου τους και έτσι αναμένεται να τερματίσουν στην τελευταία θέση του γκρουπ χωρίς να σημειώσουν κάποιο ροζ φύλλο.

Η ομάδα του Reyes ήταν πολύ συμπαγής αμυντικά, με αποτέλεσμα να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο με μία ικανοποιητική απόσταση (19-12). Από εκεί κι έπειτα οι Αφρικανοί ανέβασαν στροφές στην επίθεση και κατάφεραν να οδηγηθούν στην ανάπαυλα στο +3 (33-36), ενώ μετά από μία ισορροπημένη τρίτη περίοδο πήγαν στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” τεσσάρων πόντων (52-56). Κάπου εκεί η Ανγκόλα ανέβασε εκ νέου στροφές, δεν έδωσε το δικαίωμα στις Φιλιππίνες και τελικά έφτασε σε μία επικράτηση, η οποία είναι αναμφίβολα σημαντική.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 33-36, 52-56, 70-80