Επικός ΠΑΟΚ πέρασε από την Πόλη! Η ομάδα του Φώτη Τακιανού τα έκανε όλα τέλεια στην έδρα της Γαλατασάραϊ και λυγίζοντας την ομάδα της Τουρκίας παίζοντας σπουδαίο μπάσκετ με 88-77 άνοιξε λογαριασμό στον όμιλό του στο φετινό BCL! Έφτασε στο τριπλ νταμπλ ο δαιμόνιος Φρίντρικσον με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε 34 λεπτά. Σπουδαίοι ακόμα και οι Τζίλμορ με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ αλλά και Χάρισον με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Μετά από ένα πρώτο 23λεπτο όπου με κύριους πρωταγωνιστές τους Χάρισον (14 πόντοι, 3-3 τρίποντα), Φρίντρικσον (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και Τζίλμορ (12 πόντοι, 3-3 τρίποντα) έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο όντας την ίδια στιγμή τρομερά εύστοχος (20-32 σουτ, 10-13 τρίποντα), ο ΠΑΟΚ αντίκρισε την Γαλατά του φοβερού Μάρτιν (11 πόντοι, 4-6 δίποντα, 3 ριμπάουντ σε 10 λεπτά) να επιστρέφει για τα καλά στο ματς μειώνοντας ακόμα και σε 49-55 και 51-57 αν και ήταν πίσω διαρκώς με διψήφιες αποστάσεις.

Όντας μάλιστα ασταμάτητοι στα της επίθεσης δίχως να χάσουν κατοχή δίχως να σκοράρουν επί της ουσίας (5-6 σουτ, 1 επιθετικό ριμπάουντ σε ένα χαμένο σουτ, 2-2 βολές) οι γηπεδούχοι θα μείωναν ακόμα και στο καλάθι (56-59 στο 26′). Απανωτές όμως… βόμβες από Χάρισον και Φρίντρικσον θα ξεκολλούσαν ευθύς αμέσως τον Δικέφαλο του Βορρά για το 56-66.Ο ΠΑΟΚ συνέχισε σε αυτό το μοτίβο και στην 4η και τελευταία περίοδο και φτάνοντας τα 10-15 τρίποντα, ξέφυγε τόσο με 59-75 στο 33′ όσο και με 66-83 στο 37′ και έφυγε νικητής από την Πόλη αλλά και για πρώτη φορά από την έδρα της Γαλατά στην εν λόγω διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 42-52, 59-71, 77-88

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.