Έπαιξε ξανά με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε και πάλι η Γαλλία, η οποία έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Ιταλίας με 93-85 στην παράταση και έκλεισε ένα πολυπόθητο εισιτήριο για την τετράδα του Eurobasket 2022!

Αν και δεν εκκίνησε σε καμία περίπτωση καλά την αναμέτρηση δεχόμενη 6-8 τρίποντα αλλά και 27 ολόκληρους πόντους στην 1η περίοδο, η Ιταλία κατάφερε με την πάροδο του χρόνου να ισορροπήσει το ματς με την Γαλλία και με κύριο όπλο την αποτελεσματικότητά της σε άμυνα και μακρινό σουτ κατάφερε σύντομα να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης!

Ουσιαστικά, με κύριους πρωτεργάτες τους Fontecchio και Datome οι Ιταλοί όχι απλά κατάφεραν να μειώσουν το σκορ από το -11 των απαρχών της 2ης περιόδου αλλά και να ανακτήσουν τα ηνία της συνάντησης στο 3ο δεκάλεπτο όταν σκοράροντας 31 πόντους (δέχθηκαν 18 στο ίδιο διάστημα) έφτασαν μέχρι και το +6 (56-62)! Μάλιστα, οι γείτονες έτρεξαν ένα απίθανο 0-10 σερί για να κλείσουν την εν λόγω περίοδο -η οποία ήταν συνεχώς ντέρμπι (53-47 στο 27′, 53-52 στο 28′, 56-61 στο 30′) και μπήκαν ως επικεφαλής στην 4η και καθοριστικότερη όλων!

Εκεί, με 2 τρίποντα των Spissu και Fontecchio έκαναν το σκορ 64-70 σε ένα καθοριστικό σημείο, ενώ λίγο αργότερα (3 λεπτά πριν το τέλος), με ένα ζευγάρι βολών του πρώτου σταθεροποιήθηκαν στο +4 (68-72), με τον Fontecchio μάλιστα να γράφει και το 68-75 με το 4ο τρίποντό του σε 6 απόπειρες απόψε!

Οι Γάλλοι ωστόσο βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και μείωσαν στο καλάθι (75-77) με φόλλοου του Tarpey 41” πριν το τέλος, με τον ασταμάτητο Fontecchio όμως να κερδίζει φάουλ στην επόμενη φάση από τον Fournier. Το νεότερο μεταγραφικό απόκτημα των Jazz όμως ήταν μοιραίος αφού σπαταλώντας και τις 2 βολές του έδωσε την ευκαιρία στους Γάλλους να ισοφαρίσουν δεύτερο σερί ματς (μετά από εκείνο κόντρα στην Τουρκία για τους 16) με λέι απ του Heurtel 5” πριν το τέλος -με τον Fontecchio να χάνει και το πιθανώς νικητήριο σουτ, με το ματς να οδηγείται ξανά στην παράταση!

Εκεί, Fournier και Heurtel πήραν την πατρίδα τους και πάλι στις πλάτες τους στα πρώτα λεπτά, με το εν λόγω δίδυμο να συμμετέχει άρτια στους πρώτους 6 πόντους των Γάλλων και να τους φέρνουν μπροστά με 83-80 στο 42′ -με τον πρώην άσο της Real μάλιστα να σκοράρει άμεσα και για το 85-82 μετά από μια μικρή απάντηση των Ιταλών!

Στη συνέχεια, και με το σκορ στο 87-85, ο Gobert έσπρωξε σωτήρια τη μπάλα στο καλάθι για το 89-85, με τον Tarpey λίγο αργότερα να καθαρίζει το ματς από τη γραμμή των βολών και να στέλνει τους Γάλλους στους 4!

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 38-31, 56-62, 77-77
Η παράταση: 93-85

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.