Αν και μέχρι το πρώτο 25λεπτο περίπου της βραδιάς ήταν με διαφορά η καλύτερη ομάδα του παρκέ έχοντας πολλά και σημαντικά προβαδίσματα στην κατοχή της, η Εθνική ομάδα των Παίδων λύγισε τελικά από την Γερμανία με 79-73 το μεσημέρι του Σαββάτου (12/8) με συνέπεια να χάσει την 5η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της ηλικιακής της τάξης, η οποία οδηγεί στο Παγκόσμιο U17 το επόμενο καλοκαίρι. Επόμενο και τελευταίο δείγμα γραφής στο φετινό Ευρωμπάσκετ αύριο (13/8) κόντρα στον ηττημένο του Σλοβενία – Σερβία με στόχο την 7η θέση του θεσμού.

Μετα από ένα σχετικά ισορροπημένο ξεκίνημα μεταξύ των δύο ομάδων στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης (0-5 στο 2′, 5-5 στο 3′, 8-8 στο 5′), όπου ξεχώρισαν τα έξι κοινά λάθη τους, με πρωταγωνιστή τόσο τον Αλεξάκη, που ξεκίνησε… καυτά το ματς πετυχαίνοντας τους πρώτους μας πέντε πόντους, όσο και τον Παπασταύρου, που πήρε τη σκυτάλη αργότερα, η Ελλάδα άρχισε να ξεφεύγει στον πίνακα του σκορ.

Συγκεκριμένα, αν και η 2η περίοδος άρχισε με τις δύο χώρες να είναι πολύ κοντά στον πίνακα του σκορ, ακόμα και αν η δική μας ήταν έστω και οριακά μπροστά τόσο με 19-21 στο 11′ όσο και με 21-23 στο 13′, οι Παίδες μας έχτισαν τις πρώτες τους σημαντικές αποστάσεις από το πρώτο τέταρτο περίπου και μετά, όταν με κύριο άξονα τόσο την άμυνα (35% δίποντα και 22% τρίποντα οι Γερμανοί μέχρι και το 16′, διάστημα κατά το οποίο είχαν βρει τους 7 από τους 26 πόντους τους από δικά μας λάθη) όσο και το τρομερό δίδυμο των Αλεξάκη και Παπασταύρου, που ήδη από τις απαρχές του δεύτερου δεκαλέπτου είχε φτάσει τους 16 κοινούς πόντους, ξέφυγε τόσο με 23-29 στο 16′ και με 32-38 στο 19′ όσο και με 32-42 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Βέβαια, μια καθίζηση αρκούσε για να αλλάξει τα πάντα στο δεύτερο μέρος… Ακόμα και αν η ομάδα του Γιάννη Καλαμπόκη μπήκε πολύ πιο δυνατά και αποτελεσματικά στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου καταφέρνοντας να προηγηθεί τόσο με 39-45 στο 24′ όσο και με 42-50 στο 26′, η Γερμανία παίρνοντας πολλά και 29 πόντους στην επίθεση από τη δυάδα των Estelle και Remagen μέχρι και το 29′ έτρεξε ένα πολύ ηχηρό επί μέρους σκορ της τάξης του 12-2 με αποτέλεσμα να κάνει την ολική ανατροπή και να περάσει μπροστά με 54-52. Το τέλος της 3ης περιόδου θα έβρισκε μάλιστα τα Πάντσερ μπροστά με διαφορά καλαθιού με 57-54, με την Ελλάδα να κολλάει στα της επίθεσης με 0-3 σουτ και 2 λάθη κατά την ανατροπή του αντιπάλου μας…

Σαν να μην έφτανε αυτό για τα ελληνικά χρώματα, με την πολύ πιο αθλητική και υψηλόσωμη Γερμανία να κερδίζει μέτρα και αυτοπεποίθηση στο γήπεδο και τα δικά μας λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο (21 λάθη σε 33 λεπτά αλλά και 19 πόντοι παθητικό εξ αυτών μέχρι τότε), τα Πάντσερ μπήκαν με τρομερή θερμή στην 4η περίοδο και με επί μέρους σκορ της τάξης του 16-2 στα πρώτα τρία λεπτά ξέφυγαν με 70-56… Το σκορ στα τελευταία έξι λεπτά άγγιζε πια το 31-6 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων, ένα ξαφνικό φορμάρισμα δηλαδή που άλλαξε ολότελα τον διακόπτη του μομεντουμ και χάρισε στη Γερμανία την ευκαιρία για την 5η θέση.

Τα Δεκάλεπτα: 16-21, 32-42, 54-54, 79-73

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Αλεξάκης 17 (3), Καραθανάσης 2, Παπασταύρου 14 (4), Σερμπεζής 8 (2), Στέβοβιτς 2, Καραθανάσης 2, Καζαμίας 7, Μακαρατζής 7 (1), Μουτάφης 2, Ντάπσης, Πουρλίδας, Σκληρός, Λέφας 14 (1).