Η ΑΕΚ ξεπέρασε με τον καλύτερο τρόπο το κάκιστο πρώτο της δεκάλεπτο, πλησίασε ακόμη και στον πόντο, ωστόσο στο τέλος “λύγισε” από την υπερπροσπάθεια και τελικά ηττήθηκε από την Hapoel Jerusalem (64-55). Με αυτόν τον τρόπο οι Ισραηλινοί έκαναν το 1-0 στην σειρά και πλέον θέλουν ακόμη μία νίκη για να προκριθούν στο Final 4 του BCL, την ώρα που η “Ένωση” θέλει επιτακτικά το ροζ φύλλο στα Άνω Λιόσια για να μείνει ζωντανή. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Speedy Smith με 20 πόντους, ενώ από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισαν οι Williams (18 πόντοι, πέντε ριμπάουντ) και Akil Mitchell (12 πόντοι, επτά ριμπάουντ, επτά ασίστ).

Oι δύο ¨μονομάχοι” έδιναν έμφαση στην άμυνα στο πρώτο διάστημα του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν σε θέση οδηγού με “βραχεία κεφαλή” (5-6). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα τα πράγματα κύλησαν εφιαλτικά για τους “κιτρινόμαυρους”, που δέχτηκαν σερί 21-0 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -20 (26-6). Πάντως το σύνολο του Καντζούρη άρχισε να βγάζει σφυγμό και με κύριο συστατικό την βελτιωμένη λειτουργία του στα μετόπισθεν πλησίασε στους 11 πόντους (32-21), ενώ οδηγήθηκε στην ανάπαυλα στο -12 (36-24).

Με τον Kenny Williams να παίρνει το όπλο του και την άμυνα να εξακολουθεί να μασά σίδερα, η ελληνική ομάδα έγινε ακόμη πιο απειλητική και έκλεισε την ψαλίδα για πρώτη φορά στην μία κατοχή (39-36). Η ομάδα του Djikic προσπάθησε να πάρει ξανά ένα ασφαλές προβάδισμα (43-36), αλλά η απάντηση του “Δικεφάλου” ήταν δυναμική, καθώς μείωσε στον πόντο και τελικά πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα με το απόλυτα αναστρέψιμο -4 (49-45). Η ΑΕΚ έφτασε ξανά σε απόσταση αναπνοής (49-48), εντούτοις η Hapoel έτρεξε ένα 5-0 και πήρε αέρα έξι πόντων (54-48). Για ακόμη μία φορά οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν δυναμικά στην εξίσωση του παιχνιδιού (56-53), αλλά οι γηπεδούχοι ανταπέδωσαν με ένα νέο 6-0, ξέφυγαν με εννιά πόντους (62-53 στο 37′ 30”) και “κλείδωσαν” την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26 -6, 36-24, 49-45, 64-55