2/2 για την οικοδέσποινα Ιαπωνία η οποία επιβλήθηκε του Πράσινου Ακρωτήρι και έκλεισε με το καλύτερο τρόπο τις υποχρέωσεις της στο Παγκόσμιο. Πρώτος σκορερ για τους νικητές ήταν ο Hawkinson με 29 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Tavares με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ. Mε αυτή τη νίκη, η Ιαπωνία εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες με το Πράσινο Ακρωτήρι να έχει ελαφρύ προβάδισμα ελέω Tavares και De Rosa (17-19). Ωστόσο, οι Ιάπωνες με ένα επιμέρους 33-17 στη δεύτερη περίοδο όχι μόνο αντέδρασαν αλλά πήραν και διψήφιες διαφορές (50-37).

Το ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Hawkinson να ηγείται και να δίνει στην Ιαπωνία σταθερό προβάδισμα άνω των 10 πόντων και προς το τέλος της περιόδους διαφορά 18 πόντων σε συνδυασμό με πολύ καλή άμυνα (73-55). Καθώς περνούσε η ώρα, οι φιλοξενούμενοι με τον Almeida μείωσαν στους οκτώ και συγκεκριμένα τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη (73-65). Μάλιστα, χτυπώντας μέσα στη ρακέτα το Πράσινο Ακρωτήρι ένα λεπτό πριν τη λήξη μείωσε ακόμη περισσότερο (74-71). O Hawkinson όμως βγήκε μπροστά και έδωσε στην ομάδα του τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 50-37, 73-55, 80-71