Σε έναν μικρό τελικό που κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν ο μεγάλος, ο Καναδάς επικράτησε των ΗΠΑ στο έξτρα πεντάλεπτο με 127-118. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Brooks με 39 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Edwards με 24.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Καναδά να μπαίνει πιο αποφασισμένος και επιβάλλοντας τον ρυθμό του να προηγείται από πολύ νωρίς με διψήφιες διαφορές (15-24, 10′). Οι ελλιπείς Αμερικανοί όμως δεν το έβαλαν κάτω και με ένα επιμέρους 13-2 στο δεύτερο δεκάλεπτο πέρασαν μπροστά (38-36). Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου αλλά ο Brooks έδωσε βραχεία κεφαλή στο Καναδά στην ανάπαυλα.

Η τρίτη περίοδος απέκτησε άγριο ρυθμό με τους Καναδούς να έχουν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια της περιόδου με πρωταγωνιστές τους Barrett και Brooks (82-91, 30′). Στη τέταρτη περίοδο όμως η ιστορία γράφεται διαφορετικά. Οι ΗΠΑ με ένα επιμέρους 14-5 και κύριο εκφραστή τον Edwards προηγείται με 96-93. Από εκείνο το σημείο και μετά ήταν μία σου και μία μου με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο Alexander έβαλε κρίσιμο καλάθι 34” πριν τη λήξη δίνοντας το προβάδισμα στον Καναδά (107-109) και ο Brooks διαμόρφωσε με 2/2 βολές το 107-111. Ο Reaves αστόχησε σε τρίποντο και ο Brooks είχε 1/2 βολές. Ο Bridges αστόχησε εσκεμμένα σε βολή και ο ίδιος μάζεψε το ριμπάουντ, ευστόχησε σε τρίποντο και έστειλε το ματς στη παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Alexander πήρε το όπλο του και με τρίποντο έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα του (111-116). Οι Αμερικανοί ήταν νευρικοί και ο Brooks αύξησε τη διαφορά για τον Καναδά. Ο Barrett με τρίποντο από την κορυφή άνοιξε τη διαφορά στους εννέα (115-124) και έτσι ο Καναδάς πανηγύρισε τη τρίτη θέση του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 56-58, 82-91, 111-111 (κ.δ.), 118-127.