Το πιο ζόρικο ματς είχαν να αντιμετωπίσουν οι ΗΠΑ οι οποίοι πάτησαν το γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και κέρδισαν το Μαυροβούνιο με 85-73. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Edwards με 17 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Vucevic με 14.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με το Μαυροβούνιο να δείχνει να μη φοβάται και να έχει τις πρωτοβουλίες στη πρώτη περίοδο. Vucevic και Perry ηγούνταν επιθετικά και είχαν τις απαντήσεις στις προσπάθειες των Αμερικανών. Το ματς ήταν ισορροπημένο σε όλο το πρώτο ημίχρονο (37-38).

Στο δεύτερο μέρος, οι ΗΠΑ έδειχναν πιο σίγουροι και με πρωταγωνιστή τον Edwards διατηρούσαν μικρό προβάδισμα με τους Μαυροβούνιους να έχουν τις απαντήσεις μέσα από τη ρακέτα (61-55). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν όμως και με την άμυνα ζώνης μείωσαν σε 72-68. Οι Reaves και Haliburton όμως έδωσαν το σύνθημα της νίκης με τις ΗΠΑ να παίρνουν τη κατάλληλη στιγμή διψήφιες διαφορές. Τελικό σκορ 85-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 37-38, 61-55, 85-73.