Τι και αν βρέθηκε με 15 πόντους πίσω στο σκορ τρις στο πρώτο μέρος; Η Εθνική ομάδα της Ισπανίας απέδειξε γιατί είναι η πιο ικανή ομάδα στη σύγχρονη ιστορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ -με τη Ρόχα να κερδίζει εν τέλει με 100-90 την Φινλανδία και να κλείνει μια θέση για τα ημιτελικά του Eurobasket 2022, όπου ενδέχεται να βρει την Ελλάδα!

Αν και οι Φινλανδοί ξεκίνησαν εξαιρετικά την αναμέτρηση και έφτασαν να προηγούνται καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους ακόμα και με 15 πόντους τρεις διαφορετικές φορές -όντας απίθανα εύστοχοι από κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ (63% εντός πεδιάς, 54% τρίποντα)-, η Ρόχα απέδειξε γιατί φέρει την πλέον βαριά κληρονομιά στη σύγχρονη ιστορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ επιστρέφοντας με άκρως δυναμικό σερί στη διεκδίκηση του αγώνα.

Συγκεκριμένα, η αρμάδα του coach Scariolo κατάφερε να εκκινήσει… τρομακτικά την 3η περίοδο -αφού έκλεισε το πρώτο μέρος στο -9 (43-52)- και τρέχοντας ένα σερί της τάξης του 8-1 μέχρι το 22ο λεπτό αλλά και ένα μεγαλύτερο της τάξης του 17-5 μέχρι το 25ο λεπτό πέρασε μπροστά με τρίποντο του Parra από τη δεξιά 45 -με την Φινλανδία να μοιάζει χαμένη στους τέσσερις ανέμους.
Ωστόσο, με ένα… τετράποντο του Markkanen (γκολ φάουλ και τεχνική ποινή στον Scariolo για διαμαρτυρία γι’ αυτήν τη φάση), που έφτασε τους 18 από νωρίς, πέρασαν ξανά μπροστά με 63-64 πριν ο ασταμάτητος Willy Hernangomez (25 πόντοι, 4 ριμπάουντ) φέρει ξανά μπροστά την πατρίδα του με ένα εύστοχο ζευγάρι βολών (65-64 στο 27′).

Ο ρυθμός είχε αλλάξει όμως, πλέον για τα καλά, με τους Ίβηρες να ελέγχουν πλήρως με την εμπειρία και τη φανέλα τους τα ηνία της αναμέτρησης, με τους Garuba (τάπα) και Rudy (τρίποντο στο ανοιχτό γήπεδο) να συνεργάζονται για το 70-65 και τον Brizuela με ένα δικό του μακρινό σουτ από έξτρα πάσα του «ψηλού» των Rockets να γράφει το μεγαλύτερο ισπανικό προβάδισμα λίγο πριν το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου (73-65)!

Ο Brizuela ήταν μάλιστα και στην 4η περίοδο ο Χ Factor των Ισπανών, με τον 27χρονο άσο με ένα γκολ φάουλ (έχασε τη βολή) και ένα όμορφο floater να θέτει σταθερά τη χώρα του στο +6 (77-71) σχεδόν 8 λεπτά πριν το τέλος -με το παιχνίδι όμως να είναι συνεχώς πολύ κοντά στον πίνακα του σκορ.
Μετά από μερικές βιαστικές επιθέσεις των Σκανδιναβών, ο Brown με κυνικό διασκελισμό έφτασε μέχρι το λέι απ για το 84-82 στο 35′, με τον Madsen ωστόσο να αρπάζει το επιθετικό ριμπάουντ και να μειώνει ξανά στο καλάθι (84-82) λίγο πριν τη ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΗ τάπα του Willy στον Markkanen αλλά και το τρίποντου του Brizuela από την αγαπημένη του αριστερή γωνία έπειτα από ακόμα μια αμυντική αυτοθυσία του Rudy (87-82 στο 36′)! Μετά το αντίπαλο τάιμ άουτ μάλιστα, ο ηγέτης της Ισπανίας, που έκλεψε τη μπάλα αμέσως μετά την επαναφορά, με δικό του μεγάλο τρίποντο από τα 7.5 περίπου μέτρα για το 90-83!

Στη συνέχεια πέτυχε ακόμα ένα μεγάλο τρίποντο και «κλείδωσε» τη νίκη για τους Ισπανούς, τους οποίους και οδήγησε σε ακόμα μια τετράδα τα τελευταία χρόνια στην ίσως πιο δύσκολη φουρνιά τους εδώ και πολλές διοργανώσεις!

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 43-52, 73-67, 100-90

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.