Η Δομινικανή Δημοκρατία επικράτησε της Ιταλίας με 87-82 παρά το γεγονός πως βρέθηκε να χάνει το προβάδισμα των 11 πόντων που είχε 50” πριν τη λήξη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Feliz με 24 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων που θα περιμένουν μέχρι τη τρίτη αγωνιστική για τη πρόκριση ήταν ο Fontecchio με 13.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, η Ιταλία μπήκε πιο αποφασισμένα στο παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Polonara και Ricci προηγήθηκαν με +6 (19-13, 10′). Στη δεύτερη περίοδο όμως, οι Δομινικανοί ισορρόπησαν με τον Towns να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων. Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε στο 39-38.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε εντελώς διαφορετική εξέλιξη. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι επέβαλλαν το δικό τους ρυθμό στη τρίτη περίοδο με τον Feliz να κάνει εντυπωσιακά πράγματα και να δίνει στην ομάδα του διψήφιες διαφορές (56-69). Στη τέταρτη περίοδο, η Ιταλία η οποία έπαιζε δίχως τον Ποτσέκο που είχε αποβληθεί δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Όλα αυτά όμως μέχρι 59” πριν τη λήξη όταν Spissu και Polonara προσπάθησαν να κάνουν την ολική επαναφορά και έφτασαν τη διαφορά στο -5 (80-85) με τον πρώτο 16” πριν το τέλος να κάνει το 82-85. Ο Quinones με 2/2 βολές όμως διαμόρφωσε το τελικό σκορ και μια μεγάλη νίκη των Δομινικανών.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 39-38, 56-69, 82-87.