Η Ελλάδα πάλεψε πολύ και επανήλθε από τις διψήφιες αποστάσεις που έχανε στην πρώτη περίοδο, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει και μοιραία ηττήθηκε από την ανώτερη Ιταλία (76-67). Ουσιαστικά, ξεκινήσαμε το “αριστερό” τις υποχρεώσεις μας στα παράθυρα του Ευρωμπάσκετ 2025, την ώρα που οι Ιταλίδες έκαναν το 1-0. Από την μεριά των νικητριών ξεχώρισε η Cubaj με 18 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και έξι ασίστ, ενώ για την Εθνική μας διακρίθηκε η Σπανού με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχες ήταν οι απόλυτες κυρίαρχες στο παρκέ, καθότι ήταν πολύ πιεστικές στην άμυνα και ακόμη πιο αποτελεσματικές στην επίθεση, με αποτέλεσμα να πάρουν σημαντικά προβαδίσματα από νωρίς και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +14 (24-10). Στην συνέχεια το συγκρότημα του Πρέκα ανέβασε στροφές ειδικά στα μετόπισθεν και κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (33-31), αλλά ένα μικρό νεκρό διάστημα στο τέλος του πρώτου μέρους έδωσε το δικαίωμα στην “σκουάντρα ατζούρα” να οδηγηθεί στην ανάπαυλα στο +8 (39-31). Στην τρίτη περίοδο η “Επίσημη Αγαπημένη” έδειξε το ίδιο πολύ καλό πρόσωπο στα μετόπισθεν και κατάφερε να ροκανίσει κι άλλο την διαφορά του συγκροτήματος του Capobianco, πηγαίνοντας στην τελική ευθεία του αγώνα με το διαχειρίσιμο -5 (53-48). Kάπου εκεί η κούραση άρχισε να κάνει την εμφάνισή της στις τάξεις της “γαλανόλευκης”, με αποτέλεσμα οι Ιταλίδες να εκμεταλλευτούν αυτήν την συνθήκη και να ξεφύγουν με 12 πόντους (67-55) στο 35′. Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι δραματικά κι έτσι μοιραία γνωρίσαμε την πρώτη μας ήττα στην διαδικασία των παραθύρων.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 39-31, 53-48, 76-67