Σε ένα ακόμη αμφίρροπο ματς, η Λετονία επικράτησε της Ιταλίας με 87-82 και βρίσκεται πιο κοντά στη πέμπτη θέση. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Grazulis με 28 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Datome με 20.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους Ιταλούς να μπαίνουν πιο αποφασιστικά στο παρκέ και να προηγούνται των «κουρασμένων» Λετονών με 26-18 στο πρώτο δεκάλεπτο. Εν συνεχεία όμως, η Λετονία με κύριο εκφραστή τον Zagars και επιμέρους σκορ 28-16 κατάφερε να γυρίσει το μομέντουμ και να προηγηθεί στην ανάπαυλα με 46-42.

Στη τρίτη περίοδο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν καθ’ όλη τη διάρκεια της ένα ελαφρύ προβάδισμα και κύριο πρωταγωνιστή τον Grazulis (60-67). Στη τέταρτη περίοδο, το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά καθώς οι Λετονοί πήραν προβάδισμα 10 πόντων χάρη στον Smits (69-79) αλλά οι Ιταλοί με ένα γρήγορο σερί μείωσαν στους πέντε (79-84). Μάλιστα, ο Spissu με τρίποντο μείωσε στους δύο 44” πριν τη λήξη. Ο Grazulis ευτστόχησε σε ένα κρίσιμο τρίποντο, ο Tonut αστόχησε στην επόμενη φάση και η Λετονία συνεχίζει να διεκδικεί τη πέμπτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 42-46, 60-67, 82-87.