Δεν συνοδεύτηκε με νίκη η τελευταία παράσταση του Gigi Datome με την Ιταλία καθώς ηττήθηκε από τη Σλοβενία με 89-85. Έτσι, οι Σλοβένοι κατέκτησαν την 7η θέση. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Doncic με 29 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Spissu με 22.

Ισορροπημένο ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες με τους τυπικά γηπεδούχους Ιταλούς να πατούν καλύτερα και να πρηγούνται με 18-15 στο 10ο λεπτό. Εν συνεχεία όμως, η Σλοβενία είχε τις απαντήσεις με πρωταγωνιστή τον Doncic ο οποίος έδωσε στην ανάπαυλα στην ομάδα του βραχεία κεφαλή (41-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική με τη Σλοβενία να κάνει ένα επιμέρους 3-13 και να προηγείται με διψήφιες διαφορές. Doncic και Tobey ήταν οι βασικοί εκφραστές της αντεπίθεσης. Έτσι, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έκλεισαν τη περίοδο στο +10 (60-70). Η Ιταλία απάντησε με ένα δικό της σερί 12-3 και με πρωταγωνιστή τον Fontecchio μείωσε στους δύο (74-76) για να ισοφαρίσει ο Spagnolo τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Το παιχνίδι ήταν δραματικό τα τελευταιά λεπτά με τον Ricci ένα λεπτό πριν τη λήξη να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του (85-83). Ωστόσο, η Σλοβενία είχε την απάντηση με τον Cebasek να ευστοχεί σε τρίποντο 40” πριν το τέλος. Ο Hrovat ευστόχησε σε 2/2 βολές, ο Spissu έκανε λάθος πάσα και έτσι οι Σλοβένοι κατέκτησαν την 7η θέση του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-42, 60-70, 85-89.