Τι ματσάρες είχε η 1η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας! ΑΣ Παπάγου και Ερμής Σχηματαρίου, αν και βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 20+ πόντους, μόλις στο νήμα και τα τελευταία δευτερόλεπτα κατόρθωσαν να κάμψουν την αντίσταση των ΓΣ Αμαρουσίου και Ψυχικού, αντίστοιχα, με τους Κυρίτση και Κόη να είναι οι δύο απόλυτοι ήρωες της ημέρας! Από εκεί και πέρα, οι της Elite League ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ και Αίαντας Ευόσμου κατόρθωσαν να πετύχουν εκτός έδρας επιτυχίες έναντι των Νήαρ Ηστ και Κρόνου Αγίου Δημητρίου της Γ’ Εθνικής, κάτι που πέτυχε και η Καβάλα, που αν και σπατάλησε μεγάλες αποστάσεις, λύγισε το IBC ξεφεύγοντας στο τέλος για να αρπάξει και εκείνη ένα πολύτιμο εισιτήριο για την 2η στροφή.

Αναλυτικά

Πήρε το ντέρμπι της Α2 ο Ερμής! Η ομάδα του Σχηματαρίου, στην πρώτη της διαχρονικά παράσταση στο θεσμό του Κυπέλλου, πήρε το νήμα το ματς κόντρα στο Ψυχικό, το οποίο και κέρδισε χάρις σε ένα μπάζερ μπίτερ από τον Αλέξανδρο Κυρίτση με 84-83 για την 1η στροφή της Β’ Φάσης!

Ο έμπειρος σκόρερ είχε πάρει μάλιστα το όπλο του ήδη από το πρώτο μέρος, όταν έπειτα από μια κλειστή 1η περίοδο βγήκε μπροστά και με 13 δικούς του πόντους μαζί με 4 εύστοχα σουτ σε 7 απόπειρες κατάφερε να ωθήσει τους παίκτες να Βοιωτών να ξεφύγουν με 16 πόντους αρχικά στο 14′ (35-19) και εν συνεχεία στο 19′ (46-30) μπαίνοντας με… αέρα νικητή στα αποδυτήρια εν όψει ενός πιο σκληρού δεύτερου μέρους έναντι στους περσινούς πρωταθλητές των Playoffs της Α2 -έπειτα από ένα ημίχρονο όπου οι γηπεδούχοι είχαν εκκινήσει… φονικά με 10-16 δίποντα και 3-4 τρίποντα μέχρι και το 17ο λεπτό!

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και στην 3η περίοδο, όταν εκκινώντας με ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 12-3 κατάφεραν να ξεφύγουν με 62-39 στο 24ο λεπτό και να «καθαρίζουν» εν ολίγοις την υπόθεση «πρόκριση» από νωρίς. Το Ψυχικό όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, με τους Segu και Παπαθανασούλα να εκκινούν φοβερά την 4η και τελευταία περίοδο, όπου οδηγώντας την ομάδα τους σε ένα σταθερό 0-11 σερί στα πρώτα 5 λεπτά την επανέφεραν στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας ακόμα και στο καλάθι στο 35′ (69-66) μοιάζοντας για πρώτη φορά σήμερα με την ομάδα που λύγισε εύκολα προ ημερών τον Κόροιβο στην πρεμιέρα της Α2.

47” πριν το φινάλε ο ασταμάτητος Segu ευστόχησε από την περίμετρο και μείωσε στο καλάθι (82-80), με τον Κουκά μάλιστα λίγο αργότερα να ευστοχεί σε ένα δικό του μακρινό σουτ 18” πριν το τέλος και να δίνει το προβάδισμα στο Ψυχικό (82-83)!

Ο Κυρίτσης όμως, πήρε το όπλο του και με buzzer beater χάρισε τη νίκη στον Ερμή με τον… καλύτερο δυνατό τρόπο!

Τα… είδαν όλα στον Παπάγο! Οι Στρατηγοί, αν και ήταν τρομακτικοί στην επιστροφή τους στο Κύπελλο Ελλάδας στο πρώτος, τα βρήκαν ιδιαίτερα σκούρα κόντρα στο Μαρούσι που επέστρεψε από το -22 και έβαλε… φωτιά στο ματς. Ωστόσο, οι Στρατηγοί κατάφεραν να ξεπεράσουν τελικά το εμπόδιο αυτό το οποίο κερδίζοντας με 84-83 και γλυτώνοντας την αυτοκτονία.

Η καλή ημέρα από το πρωί φάνηκε για τους οικοδεσπότες, οι οποίοι μπήκαν με… φόρα στο γήπεδο και ξεκινώντας με 13-16 δίποντα (όλα κάτω απ’ το καλάθι) βρήκαν μερικούς πραγματικούς εύκολους πόντους και προηγήθηκαν τόσο με 11-2 στο 4′ και 15-3 στο 5′ όσο και με 21-5 στο 7′ και 31-7 στο 9′ -ολοκληρώνοντας με 3.6 πόντους ανά λεπτό την… ιστορική αυτή 1η περίοδο!

Στη συνέχεια, και έχοντας βρει σχεδόν 20 πόντους από τη δική τους άμυνα στο ανοιχτό γήπεδο, η ομάδα του κόουτς Κουρή κατόρθωσε να επεκτείνει ακόμα πιο πολύ το μέχρι πρότινος προβάδισμά της και να το καθιερώσει κοντά στο +20 για πολλή ώρα (38-16 στο 12′, 45-25 στο 16′, 50-30 στο 17′), με τους γηπεδούχους να κάνουν… πάρτι στην αντίπαλη ρακέτα με 17-20 σουτ στο ζωγραφιστό και 83% ευστοχία στα δίποντά τους!

Με τους Σταυρακούκα και Στασινό όμως (34 κοινοί πόντοι) να παίρνουν από το χέρι τον σύλλογό τους, το Μαρούσι περιόρισε κατά πολύ τα λάθη και τις κακές του επιλογές στο αντίπαλο μισό και με υπομονή και σύνεση κατάφερε να επιστρέφει σταδιακά στη διεκδίκηση της νίκης. Αρχικά λοιπόν, έριξε την απόσταση για πρώτη φορά σε μονοψήφιες τιμές στο 24ο λεπτό όταν και μείωσε σε 60-51 ενώ τρία λεπτά αργότερα είχε πλησιάσει ακόμα και στο καλάθι έχοντας βρει 25 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά, απόσταση στην οποία έκλεισε μάλιστα η 3η περίοδος, στην οποία το Μαρούσι ήταν καλύτερο κατά 14 πόντους (30 έναντι 16)!

Το ματς θα πήγαινε έκτοτε πόντο πόντο μέχρι και το απόλυτο φινάλε του, με τον Στασινό με 5 συνεχόμενους πόντους να φέρνει το Μαρούσι στην ισοφάριση λίγο πριν το τέλος, αλλά ο Κόης είχε διαφορετική άποψη, με τον αθλητή του Παπάγου να σκοράρει 18” πριν την εκπνοή και να χαρίζει στην ομάδα του το δεύτερο ροζ φύλλο της στη σεζόν -και πάλι στα τελευταία δευτερόλεπτα μετά και την εκτός έδρας νίκη για το πρωτάθλημα της Elite League κόντρα στον Αίαντα Ευόσμου το περασμένο Σάββατο!

Στο λιγότερο θεαματικό παιχνίδι βάσει επιθετικού οίστρου της ημέρας, Πανσερραϊκός και ΔΕΚΑ απάρτισαν το ζευγάρι της Β Εθνικής που η κληρωτίδα έβγαλε για αυτήν την 1η αγωνιστική της Β Φάσης, με τους πρώτους πάντως να μοιάζουν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και εν τέλει επικρατώντας με 60-49 πέρασε στην 2η στροφή.

Στο πρώτο μέρος, το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα κλειστό αναφορικά με την έκταση του σκορ, με τους Σερραίους πάντως να είναι εκείνοι που είχαν στα χέρια τους τα ηνία στον πίνακα του σκορ προηγούμενοι τόσο με 13-9 στο 8′ όσο και με 28-23 στο 16′ έχοντας σε μεγάλη βραδιά τους Μιλόσεβιτς και Ντίνο που είχαν σκοράρει ήδη 14 πόντους αθροιστικά. Μάλιστα, μέχρι και το πέρας του ημιχρόνου, η απόσταση είχε καθίσει και στους 7 πόντους (34-27), ένα ισχνό προβάδισμα που ωστόσο έφερε στα αποδυτήρια με μεγάλη ψυχολογία τους οικοδεσπότες.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι έκαναν ακόμα πιο αισθητή την ανωτερότητά τους κόντρα στην ακαδημία του Ευόσμου και με γεωμετρική πρόοδο αρχικά σταθεροποίησαν το προβάδισμά τους πάνω από τους 10 πόντους και εν συνεχεία κατόρθωσαν να δημιουργήσαν ένα ηχηρό μαξιλαράκι ασφαλείας, που εν τέλει τους χάρισε και μια άνετη φαινομενικά επιτυχία.

Ίδια κατάληξη την ίδια ώρα και για την Νήαρ Ηστ, επίσης ομάδα της Γ’ Εθνικής, η οποία λύγισε στην… καυτή Καισαριανή από την ανώτερη από κάθε άποψη ΦΕΑ της Α2 Ανδρών με 89-58.

Αν και το πρώτο 15λεπτο της εν λόγω συνάντησης ήταν πολύ κοντά στον πίνακα του σκορ με τους γηπεδούχους να γίνονται στενός κορσές στον αντίπαλό τους (8-12 στο 7′, 28-30 στο 15′), η ΦΕΑ κατάφερε από εκείνο το σημείο και έπειτα να επιβάλλει σταδιακά τα δικά της «θέλω» και να επεκτείνει όλο και περισσότερο το προβάδισμά της. Έτσι, ήδη από τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η κατάσταση άρχισε να ξεφεύγει επικίνδυνα όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ένα μεγάλο σερί της τάξης του 3-13 ακόμα και με 12 πόντους (31-43 στο 20′).

Ωστόσο, το απόλυτο δείγμα γραφής για την ομάδα του κόουτς Κυρίτσης ήταν η 3η περίοδος, όταν εκκινώντας με ένα συνταρακτικό 12-26 το εν λόγω δεκάλεπτο βρέθηκε ακόμα και στο +27 (45-72) ούσα τρομερή τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Το κύριο όπλο της όμως δεν ήταν άλλο από τον Αλέξανδρο Στεργιακή, ο οποίος σε μόλις 19 λεπτά παρουσίας είχε φτάσει ήδη τους 30 πόντους με 11-17 σουτ και 3-6, την ίδια στιγμή που είχε κλέψει ακόμα 6 μπάλες από τον αντίπαλο! Εν τέλει θα έκλεινε την αναμέτρηση με 32 πόντους και 35 στην Αξιολόγηση όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής ενός μεγάλου διπλού.

Τηρώντας το… έθιμο της πρεμιέρας της Β’ Φάσης της διοργάνωσης, η Καβάλα αν και έχασε σημαντικό όγκο διαφορών κόντρα στο εξαιρετικά ανταγωνιστικό και φιλότιμο IBC, πέρασε με 73-60 από τα Ιωάννινα και εξασφάλισε ένα εισιτήριο για την αλά Elite League συνάντηση με τον Αίαντα Ευόσμου.

Ο Στυλιανός Απαζίδης ήταν ασταμάτητος για την ομάδα του κόουτς Πανταζίδη, με τον ικανό σκόρερ να μετράει σήμερα 27 πόντους με 10-14 σουτ, 3-5 τρίποντα και 4-4 βολές βάζοντας εξαιρετικά δύσκολα στους γηπεδούχους. Την ίδια στιγμή, θα μετρούσε επίσης 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα -με το εκκωφαντικό 34 στο σύστημα Αξιολόγησης να μιλάει φυσικά από μόνο του.

Από την άλλη μεριά, για τους Γιαννιώτες, που έμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά χάνοντας μια ιστορική αλλά και… εντός προγράμματος ευκαιρία, ο Savo Milanovic ήταν ο κορυφαίος παίκτης με 20 πόντους και 13 «σκουπίδια» -τα 5 εξ αυτών επιθετικά.

Όνειρο ήταν και πάει! Αν και κατάφερε με 3-3 νίκες κατά τη διάρκεια της Α’ Φάσης του θεσμού να αρπάξει ένα πολυπόθητο εισιτήριο για τη Β’, η διαφορά δυναμικότητας μίλησε αρνητικά για τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου, ο οποίος λύγισε πολύ δύσκολα εν τέλει με 79-66 από τον Αίαντα Ευόσμου της Α2 Ανδρών και περσινό πρωταθλητή της Β’ Εθνικής αποχαιρετώντας τη διοργάνωση από σήμερα.

Ουσιαστικά, αν και οι φιλοξενούμενοι εκκίνησαν πολύ καλύτερα την εν λόγω μονομαχία προηγούμενοι τόσο με 1-8 στο 2′ όσο και με 4-12 στο 4′, οι οικοδεσπότες κατόρθωσαν πολύ σύντομα να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας με σταθερές λύσεις σε άμυνα και επίθεση σε 16-19 στο 7′, ενώ λίγο αργότερα θα ισοφάριζαν ακόμα και σε 30-30 δείχνοντας ικανοί για μια τεραστίων διαστάσεων πρόκριση δεδομένης και της απόστασης δύο κατηγοριών!

Ωστόσο, μετά την αναύπαλα η ομάδα της Βόρειας Ελλάδας έβρισκε όλο και περισσότερες λύσεις σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ και με τον James Jean-Marie και τον Tyus Jefferson σε τρομερό βράδυ (αμφότεροι πέτυχαν νταμπλ νταμπλ με 16 πόντους-10 ριμπάουντ και 10 πόντους-11 ασίστ) κατόρθωσαν τους πολύ σκληρούς για να πεθάνουν Αθηναίους, που είχαν για κορυφαίους τους τους Βαρσαμούλη (15 πόντοι) και Κυριακόπουλο (15 πόντοι), την ίδια στιγμή που ο Τσάβος έμεινε στους 12 πόντους με 13 σουτ και 6 επιχειρούμενες βολές…

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 50-36, 69-55, 84-83

Ερμής Σχηματαρίου: Παππάς 8, Wiley 11 (1), Kaufmanis 9, Νάκης, Πάππος 2, Καλημέρης 5, Μέξης 6 , Φιλοξενίδης 7 (1), Μητσιμπόνας 3, Τάταρης 4 , Σιγάλας 2 , Κυρίτσης 27
Ψυχικό: Γοργόνης 4 , Κουκάς 13 (3), Segu 24 (2), Γιαννόπουλος, Παπανικολάου 15, Αμβράζης 2, Μαλέλης 12, Παύλος , Αθανασούλας 13 (3), Αναστασόπουλος, Αναγνωστόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 36-9, 56-40, 72-70, 90-88

ΑΣ Παπάγου: Γιοβάνης 3, Γεωργοπαπαδάκος 3 (1), Σανδραμάνης 5 , Κόης 8 , Καρούζος 10 (2), Mαράκης 2 , Σολωμός 24 , Μπέλη 13 (1), Καρακώστας, Μπαλός 3 , Παυλίδης, Peterson 19 (1)
Mαρούσι: Σταυρακούκας 19 (3), Παπαδημητρίου, Μόσιαλος, Στασινός 24 (3), Θεοδώρου 5 (1) , Ξύδας 14 (4), Κανέλλης, Καμαριανός 14 (1), Παπαγεωργόπουλος 4, Μιχαλούτσος 4, Ζορμπάς 3, Κουτσονικόλας 1

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 41-41, 53-63, 66-79

Κρόνος Αγίου Δημητρίου: Παπαπέτρου 11, Μπιλάλης , Καραχάλιος 3 (1), Παπαβασιλείου, Κορωνιός , Βαρσαμούλης 15, Ντόρβας, Κυριακόπουλος 15 (2), Ξιούρας 6, Τσαβός 12 (2), Ροζάκης 4, Σουλιμιώτης
Αίας Ευόσμου: Jean – Marie 16, Jefferson 10 (1), Αναστασόπουλος, Παπαδόπουλος, Ναούμης 6 (2), Χατζηχρήστος, Πετράκης 11 (2), Πετανίδης, Καλογιαννίδης 12, Δεληγεώργης 11 (3), Καραγιαννίδης 9, Μπαλτζόπουλος  4

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 31-46, 47-57, 60-73

Ιωάννινα Σύλλογος Καλαθοσφαίρισης: Ζώτος 8 (1), Ντουβουλτζόπουλος, Γκινάβος, Μαρτζούκος, Μπαρτζώκας Παναγιώτης 10, Βάση 6, Πολύζος 7 (1), Σφούγγαρης, Μαγκλάρας, Milovanovic 20 (1), Μπαρτζώκας Σπυρίδων 9
Καβάλα: Whitley 9 (1), Mπόζης 14 (1), Πουλιανίτης 5 (1), Απαζίδης 27 (3), Ευαγγελίδης 2, Πρίφτης 3, Πεχλιβανίδης, Ταχυρίδης 8 , Webster 5

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 33-46, 46-72, 58-89

Νήαρ Ηστ: Μπάρμπας 5 (1), Τσέλιος 9 (3), Τηλιόπουλος 6 (2), Αουτέρβααλ 1 , Κουπίδης 7 , Οικονόμου 11(3), Νικολαΐδης, Δημητρίου 5, Αγγελόπουλος 2 , Γιανναλέτσος 1 , Καψάλης 7 (1), Φουστέρης 4
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ: Σγούρος 4, Καραμίτζιος 5, Βαφειάδης, Στεργιάκης 32 (3), Κοντός, Ζήρος 10, Λίτσος 4 , Παπανικολάου 8 (2), Ματσίρας 3 (1), Καραχάλιος 16 (1), Δεϊμέζης 7, Καραλευθέρης

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 34-27, 47-36, 60-49

Πανσερραϊκός: Αχτσής 4, Milosevic 11, Νικολόπουλος, Γρίψιος 10, Γεωργιάνος 9 (1), Χριστοδούλου 2, Κεραμάρης 5 (1), Μπίλιος 2, Μάντζιος 10, Αποστολίδης, Ντίνος 7 (1), Χατζόπουλος
ΔΕΚΑ: Πούντος, Τουλούπης 10 (1), Καπετάκης, Τσιροπούλης Ιωάννης 16 (1), Τσιροπούλης Μάριος, Θεογιάννης, Σουτζόπουλος 6 (1), Πασχαλίδης, Παλαμίδας 10, Βαϊντερλής, Καλαποθαράκος 7, Αβραμίδης