Με ήττα ξεκίνησε το φετινό ταξίδι του ΓΣ Περιστερίου στο BCL, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να λυγίζει στη Γαλλία από την ανώτερη Λε Μαν με 96-68 το βράδυ της Τρίτης (17/10) για την πρεμιέρα της λίγκας.

Ήδη από το πρώτο μέρος η κατάσταση είχε αρχίσει να ξεκαθαρίζει σιγά σιγά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι παρά το γεγονός πως συνάντησαν στο πρώτο 20λεπτο πολλά προβλήματα κόντρα στους Χαντς (13 πόντοι, 3-3 τρίποντα) και Ουίλιαμς (7 πόντοι) βρήκαν αρκετές λύσεις από την τριάδα των Σβαρτζ (13 πόντοι), Μέισον (12 πόντοι, 4 ασίστ) και Τζόουνς (9 πόντοι, 2 ασίστ), ενώ την ίδια στιγμή με 4-10 τρίποντα και 17-24 δίποντα μαζί με μια μαζική κυριαρχία κοντά στο καλάθι (+7 ριμπάουντ, 8 επιθετικά ριμπάουντ σε 13 χαμένα σουτ, 34 πόντοι στο ζωγραφιστό + 11 από τη γραμμή των βολών) πρόλαβαν να ξεφύγουν ακόμα και με 18 πόντους στην εκπνοή του ημιχρόνου (57-39).

Η έλλειψη άγχους έκανε καλό πάντως στο Περιστέρι που με τον Χαντς να συνεχίζει σε υψηλά επίπεδα την απόδοσή του και να φτάνει τους 16 πόντους σε 16 λεπτά και παρά την εξαιρετικά άστοχη 3η περίοδο (4-14 σουτ, 3-10 τρίποντα) μπήκε στην 4η πίσω με 15 πόντους (69-54) ελπίζοντας για το κάτι καλύτερο, που εν τέλει δεν θα ερχόταν ποτέ ελέω της χαοτικής σε αυτό το σημείο της σεζόν διαφοράς δυναμικότητας μεταξύ των δύο αντιπάλων.

Τα Δεκάλεπτα: 32-18, 57-39, 69-56, 96-68