Μεγάλο διπλό για τον Ολυμπιακό στο Βελιγράδι, με την αρμάδα του Μπαρτζώκα να περνάει από την τυπικά έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ αυτές τις βδομάδες ελέω της επικίνδυνης κατάσταση στη Μέση Ανατολή με 79-74 για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και να ανεβαίνει αυτόματα στο 4-4 μετά από δύο συνεχόμενες ήττες από Φενέρ και Μπασκόνια. Σε δυο μέρες από σήμερα οι ερυθρόλευκοι ολοκληρώνουν την δεύτερη διαβολοβδομάδα της σεζόν υποδέχομενοι τον Ερυθρό Αστέρα στο ΣΕΦ για την 9η στροφή.

Βγάζοντας ήδη πριν από τον αγώνα εκτός τον παράγοντα «έδρα», ο Ολυμπιακός θα έμπαινε με το μαχαίρι στα δόντια στο Βελιγράδι και εκκινώντας το ματς με 10-18 σουτ αλλά και 4-7 τρίποντα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ουόκαπ (7 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και τον Κάναν (6 πόντοι, 2-2 τρίποντα) θα ήταν διαρκώς μπροστά στον πίνακα του σκορ στην 1η περίοδο αγγίζοντας ακόμα και το +9 (15-4) στο 9′.

Βάζοντας στην εξίσωση και τους Πίτερς (11 πόντοι, 2-4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίκμα (8 πόντοι, 4-5 δίποντα) και Ουίλιαμς Γκος (8 πόντοι, 2 ασίστ), ο ΟΣΦΠ θα συνέχιζε στο ίδιο μήκος κύματος και στο δεύτερο δεκάλεπτο και όντας ασταμάτητος στην αντίπαλη ρακέτα ακόμα και χωρίς Μιλουτίνοβ (7-8 δίποντα, +1 ριμπάουντ, 2 επιθετικά ριμπάουντ σε 5 χαμένα σουτ) θα έμπαινε στα αποδυτήρια με το τρομερό +15 (36-51) κόντρα σε μια δίχως Μπάλντουιν Μακάμπι που δεν της έβγαινε τίποτα στο γήπεδο.

Ακόμα και αν οι άτυποι γηπεδούχοι μπήκαν με θέρμη από τα αποδυτήρια, ο Ουόκαπ που τα έκανε όλα (7 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και ο Παπανικολάου που μπήκε στην εξίσωση με 7 πόντους και 4 ριμπάουντ και φυσικά η τρομερή του άμυνα (5-14 σουτ, 0-6 τρίποντα η Μακάμπι μέχρι και το 28′ στην 3η περίοδο) θα κρατούσαν τους ερυθρόλευκους όλη την ώρα μπροστά με διψήφια προβαδίσματα. Ριβέρο (7 πόντοι) και Μπλατ (11 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ) έδωσαν κάποιες λύσεις στην ομάδα του Ισραήλ, η οποία μείωσε ακόμα και στους 7 πόντους (55-62) πριν απαντήσει από τη γραμμή των βολών ο Κάναν για το 55-64 με τη λήξη της 3ης περιόδου.

Στην αρχή της 4ης περιόδου η Μακάμπι είχε ξεκάθαρα το μομέντουμ μειώνοντας μέχρι και τους 5 πόντους, αλλά ο Ολυμπιακός είχε πάντα τις απαντήσεις με Φαλ και Λαρεντζάκη παραμένοντας στο +7 (63-70) μέχρι και το 34′. Λίγο αργότερα, ο Ουόκαπ, που επίσης κράτησε τον Μπράουν μόλις στα 2-12 σουτ και τα 0-6 τρίποντα με ένα τεράστιας σημασίας καλάθι θα έγραφε το +8 (66-74) στο 38′ αλλά και το 72-76 με 45” για το τέλος σε ένα σημείο όπου η ομάδα του Κάτας είχε μειώσει στο καλάθι και θα βοηθούσε τον Ολυμπιακό να πετύχει ένα μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι κόντρα στην Μακάμπι.

Τα Δεκάλεπτα: 19-27, 36-51, 55-64, 74-79